fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Potrzebna reforma systemu podatkowego

W porównaniu z ponad połową państw UE wyraźnie pozostajemy w tyle pod względem wysokości kwoty wolnej od podatku.
Fotorzepa/Michał Walczak
Choć stawki opodatkowania dochodów z pracy zaliczają się u nas do niższych w Unii, to nasz system za mało wspiera rodziny i rynek pracy.

Nasz system jest średnio atrakcyjny przy dość wysokim opodatkowaniu i polityce mało przyjaznej dla podatników – twierdzi Tomasz Barańczyk, parter zarządzający działu prawno-podatkowego w firmie PwC komentując jej najnowszy raport nt. podatków i składek nakładanych na pracę w krajach Unii.

Raport potwierdza, że pod względem wysokości stawek (zwłaszcza tych w najwyższym progu podatkowym) z naszą 32-proc. wyglądamy całkiem korzystnie na tle krajów Unii. Jednak w porównaniu z ponad połową państw UE wyraźnie pozostajemy w tyle pod względem wysokości kwoty wolnej od podatku. Zgodnie z obecnymi przepisami w Polsce nie podlegają opodatkowaniu dochody do kwoty 3091 zł czyli ok. 750 euro, podczas gdy np. na Cyprze ta kwota jest 26-krotnie wyższa, zaś w Wielkiej Brytanii 18-krotnie wyższa.

Ulgi łagodzą

Co prawda w kilku krajach system w ogóle nie przewiduje kwoty wolnej od podatku, ale zwykle jest to związane z istniejacym tam podatkiem liniowym.

Jak podk...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA