fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Ekologiczne projektowanie - ruszył konkurs Projekt: Przestrzeń

www.sxc.hu
Ruszył ogólnopolski konkurs Projekt: Przestrzeń, skierowany do inwestorów i deweloperów, którzy realizują inwestycje przyjazne dla środowiska i społeczeństwa. Konkurs Ministra Środowiska organizowany jest w partnerstwie merytorycznym z firmą doradczą Ernst & Young.

Idea

Konkurs ma na celu promowanie projektowania oraz inwestowania w zagospodarowanie przestrzeni wokół budynku zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pod uwagę będą brane takie przedsięwzięcia, które wyróżniają inwestycję i tym samym podnoszą jakość życia, poprawiają estetykę najbliższego otoczenia i tworzą przestrzeń dla przyrody w mieście.

– Liczę na to, że nasza inicjatywa będzie promować ekorozwiązania budowlane przyjazne nie tylko dla środowiska, lecz także dla społeczeństwa. Tym bardziej, że upowszechnianie nowoczesnych i efektywnych rozwiązań miejskich w ochronie środowiska staje się trendem, zarówno w inwestycjach mieszkaniowych, jak i komercyjnych - powiedział Maciej Grabowski, minister środowiska.

Dla kogo?

W konkursie mogą wziąć udział inwestorzy i deweloperzy (podmioty prywatne lub działające w formule partnerstwa publiczno-prywatnego), których inwestycje wpisują się w nurt ekologicznego projektowania. Są to przede wszystkim przedsięwzięcia realizowane w duchu recyklingu i upcyklingu, budynki energooszczędne i pasywne, jak również projektowanie przestrzeni przyjazne dla ludzi i środowiska.

Takie inwestycje można zgłaszać do konkursu Projekt: Przestrzeń do 11 maja 2015 r.:

- w ramach dwóch kategorii: mieszkaniowej i komercyjnej (inwestycje biurowe, handlowo- usługowe i handlowo-wypoczynkowe);

- inwestycje powinny być realizowane w Polsce i oddane do użytku w ciągu ostatnich 5 lat (licząc od daty ogłoszenia konkursu, tj. 23 marca 2015 r.);

- w ramach inwestycji powinny zostać urządzone tereny zielone, rozumiane jako tereny biologicznie czynne, również obejmujące dachy i tarasy.

Udział w konkursie jest bezpłatny.

Kapituła konkursu, w skład której wejdą eksperci z dziedziny architektury i zagospodarowania przestrzeni oraz przedstawiciele instytucji związanych z ekologią i projektowaniem, oceniać będzie zgłoszenia według takich kryteriów, jak m.in. sposób zagospodarowania przestrzeni ogólnodostępnych (ze szczególnym uwzględnieniem terenów zielonych), zastosowane rozwiązania ekologiczne (np. oszczędność zasobów, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, ewentualne certyfikaty), spójność z kontekstem urbanistycznym – koncepcja urbanistyczna i architektoniczna w ujęciu zrównoważonego rozwoju, funkcjonalność, wybór materiału.

Konkurs zakończy gala, podczas której laureaci otrzymają statuetki z rąk Ministra Środowiska. Uroczystość odbędzie się w trakcie V Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie (22-24 czerwca 2015 r.).

Więcej informacji na temat konkursu, w tym regulamin i formularz zgłoszeniowy, są dostępne pod adresami: www.mos.gov.pl/konkurs_przestrzen oraz www.projekt-przestrzen.pl.

Źródło: Ministerstwo Środowiska
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA