fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Brązowe oblicze Pana

Materiały prasowe
Ogromną maskę boga strzegącego lasów i pól, pasterzy i ich trzód odkryli izraelscy badacze.

Archeolodzy z Uniwersytetu w Hajfie odkopali maskę greckiego bóstwa na stanowisku w Parku Narodowym Hippos-Sussita położonym na wzgórzu z widokiem na Jezioro Galilejskie. Przedstawia ona Pana lub Fauna — bożka czczonego przez Greków i Rzymian

— Maski z brązu tej wielkości są bardzo rzadkie i zwykle nie przedstawiają Pana, ani żadnych innych postaci z mitologii greckiej lub rzymskiej — powiedział dr Michael Eisenberg z Instytutu Archeologii Uniwersytetu w Hajfie. — Większość znanych masek z brązu z okresu hellenistycznego i rzymskiego jest miniaturowa.

Miasto Hippos-Sussita istniejące w okresie greckim i rzymskim (III wiek p. n. e. — VII wieku n. e.) odsłania swoje tajemnice w osobliwy sposób. W 2011 roku zimowe deszcze wypłukały z ziemi rzeźbę Herkulesa. Dwa lata później badacze odkryli popiersie mężczyzny. Maska Pana lub Fauna jest najnowszą niespodzianką.

Wykopaliska archeologiczne w Izraelu są zwykle prowadzone w okresie letnim. Jednak odsłonięcie intrygujących budowli poza obszarem starożytnego miasta w miejscu, gdzie przechodziła droga, sprowokowało archeologów do jednodniowego sondażu zimą 2015 roku.

Uwagę badaczy przykuła ruiny bazaltowej budowli, która — jak podejrzewali — był rodzajem bunkra kryjącego machiny miotające używane przez starożytnych Greków i Rzymian. Na miejscu archeolodzy znaleźli kulę od balisty z wapienia. Nie była wykonana z bazaltu występującego w okolicy — z którego wytwarzane były pociski używane przez obrońców miasta. Znaleziona kula pochodziła z arsenałów najeźdźców. Dr. Alexander Iermolin, szef pracowni konserwatorskiej uniwersyteckiego Instytutu Archeologii przystąpił do poszukiwań z wykrywaczem metali. Kilka minut od włączenia urządzenie zaczęło sygnalizować obecność metalu w dużej bryle ziemi. Okazało się, że to niezwykle duża maska z brązu.

Po oczyszczeniu w laboratorium maska okazała się misternie wykonanym wizerunkiem twarzy z rogami, kosmykami brody kozy, długimi spiczastymi uszami i innymi cechami, które pozwoliły badaczom zidentyfikować greckiego boga Pana. Teraz badacze łamią sobie głowy skąd maska bóstwa wzięła się w miejscu, gdzie bronione było miasto.

— Być może w późniejszym okresie, w czasach panowania rzymskiego fortyfikacje miejskie zamieniły przeznaczenie i stały się miejscem kultu boga pasterzy — sugeruje dr Eisenberg.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA