Dobrowolne oszczędzanie na emeryturę w trzecim filarze

Dodatkowo na emeryturę systematycznie oszczędza od 2 do 8 proc. Polaków. Oszczędności zgromadzone w trzecim filarze stanowią 1 proc. PKB.
Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz
Są pomysły, jak skłonić Polaków do dodatkowego oszczędzania. Potrzebne są do tego zmiany w przepisach.

Dodatkowo na emeryturę (w ramach trzeciego filaru) systematycznie oszczędza od dwóch do ośmiu procent Polaków. Niskie świadczenia (w porównaniu z płacą) to nie tylko indywidualny problem przyszłych emerytów, ale także kłopot dla gospodarki i rynku finansowego. Jak zachęcić Polaków do dodatkowego oszczędzania? Czy zaczną to robić dopiero wtedy, gdy emerytury będą wynosić 30–40 proc. płacy?

Niestety, ludzie niechętnie odkładają pieniądze, choć eksperci często powtarzają, że w przyszłości świadczenia będą niskie. Argumenty dotyczące gospodarki właściwie nikogo nie przekonują. Wydaje się, że jedynym rozwiązaniem jest wprowadzenie takich zmian w przepisach, które w pewnym stopniu wymuszałyby oszczędzanie.

Pojawiły się pomysły, by składka odprowadzana w ramach trzeciego filaru składała się przede wszystkim z wpłat pracowników i pracodawców. Z dwóch propozycji: quasi-obowiązkowości oszczędzania w trzecim filarze i dopłat budżetowych do składek ...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL