fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Bruksela chce więcej kobiet w IT

Bloomberg
Tylko co dziesiąty student na kierunkach informatycznych to kobieta.

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych w maju 2013 roku przeprowadziła badanie dotyczące Rynku pracy IT w Polsce. Z opublikowanych danych wynika, że w Europie, jak również w Polsce procent kobiet studiujących kierunki informatyczne jest niewielki.

Unia Europejska stara się zmienić tą sytuację i zachęca kobiety do studiowania na kierunkach technicznych. Już teraz pracodawcy skarżą się na niewystarczającą liczbę wykwalifikowanych specjalistów, ale sytuacja może zostać złagodzona dzięki wzrostowi zatrudnienia kobiet w sektorze IT.

W odpowiedzi na dane i działania Brukseli, Fundacja Edukacyjne Centrum Doskonalenia, Gdański Park Naukowo-Technologiczny, Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku, Experis IT wraz z partnerami informatycznymi postanowiła wspomóc kobiety dotknięte bezrobociem w odnalezieniu się na rynku pracy, proponując pracę jako testerka oprogramowania. - W gdańskim urzędzie pracy została przeprowadzona rekrutacja do projektu. Spośród ponad 60 kandydatek zostało wybranych 10 kobiet – czytamy w komunikacie. - Jednak w konsekwencji w kursie udział wzięło 11 pań oraz 10 firm, co świadczy o tym, że staje się on coraz bardziej popularny, zaczynają się nim interesować również inne firmy i osoby.

Fundacja zapewnia, że panie zostały przygotowane do pracy w sektorze IT na stanowisku tester oprogramowania. Uczestniczki ukończyły, finansowane przez PUP w Gdańsku, szkolenie przygotowujące do uzyskania międzynarodowego certyfikatu testera ISTQB (International Software Testing Quality Board) Foundation. Szkolenie obejmowało 116 godzin. Dodatkowo kandydatki rozpoczęły także 3-miesięczne praktyki (łącznie 480 godzin), w trójmiejskich firmach, z sektora IT, które wybranym paniom zaoferują pracę.

Partnerami tego projektu zostały firmy informatyczne, takie jak: ATENA Usługi Informatyczne i Finansowe S.A., Kainos, Playsoft Group, P.P.U. Omega Sp. z o.o., GForces Polska, OTAGO Sp. z o.o., Volanto, Smart Media, Net PC, CUBE ITG S.A.

- Przeprowadzone szkolenia cechowała różnorodność – donoszą eksperci Fundacji. - Jednym z zadań dla 11 uczestniczek programu było na przykład napisanie testów automatycznych. Jeden test to 40 linii kodu. Każda z pań napisała 5 takich testów, co dało łącznie 2200 linii kodu. Panie miały też możliwość testowania na najnowszych urządzeniach mobilnych - od iphone'ów i ipadów po sony xperia z2 i z3 (tablet i telefon). Innym elementem szkolenia były techniki białoskrzynkowe i policzenie, ile przypadków testowych potrzeba, aby pokryć 100% instrukcji i gałęzi. Na potrzeby tego zagadnienia panie przeanalizowały w sumie 600 linii kodu.

Justyna Wajs – Jakimczyk, prezes zarządu Atena Usługi Informatyczne i Finansowe S.A. komentując szkolenie stwierdziła, ze do Polski dociera tendencja, która od lat jest naturalna w innych krajach wysokorozwiniętych, umożliwiająca rozwój i zdobywanie nowych kwalifikacji wszystkim, niezależnie od wieku czy płci. - Ponieważ jestem zwolenniczką przedsiębiorczości i doceniam tych, którzy chcą zdobywać nową wiedzę, z przyjemnością wyraziłam chęć wzięcia udziału przez naszą firmę w projekcie Kobiety w IT – zaznaczyła. - Atena zatrudnia najlepszych specjalistów IT, w związku z tym pracę w naszej firmie gwarantujemy pracownikom wyróżniającym się i z bardzo dobrymi kompetencjami. Jednocześnie, chętnie zatrudniamy stażystów, praktykantów z dużym potencjałem i na stałe proponujemy stanowiska tym najlepszym. Jeśli po szkoleniu i odbytych w naszej firmie praktykach okaże się, że przygotowaliśmy do pracy na rynku IT nowego, wysoko wykwalifikowanego specjalistę, to z przyjemnością go zatrudnimy. Tak jak już wcześniej wspomniałam stawiamy na najlepszych, niezależnie od płci i już teraz w naszej firmie jest zatrudnionych wiele kobiet.

Z kolei Roland Budnik, dyrektor PUP w Gdańsku napisał w komentarzu, że przyszłość kobiet w IT w Polsce – czy w innych krajach zależy głównie od podejścia do tego tematu całej branży informatycznej. - Prowadząc szkolenia dla kobiet, czy biorąc udział w programach takich jak ten zaproponowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku i Fundację Edukacyjne Centrum Doskonalenia, dajemy sygnał, że firmy są zainteresowane zatrudnianiem kobiet na stanowiskach, które do tej pory były uważane za typowo męskie zajęcie - podkreślił. - Zmiana takiego myślenia zależy głównie od obecnych na rynku firm informatycznych i prowadzonej przez nich polityki rekrutacji. Organizatorzy szkolenia zaznaczyli, że poza szkoleniem kobiet zainteresowanych zmianą zawodu, chcieli zwrócić uwagę na kwestię nastawienia branży do kobiet pracujących w IT i polemizować z przyjętymi stereotypami, że jest to trudna dziedzina, w której zatrudnienie znajdują głównie mężczyźni.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA