fbTrack

Nauka

Wiosenna akcja: policzmy jerzyki i kukułki

BE&W
Europejskie wypatrywanie migrujących ptaków – akcja Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i „Rzeczpospolitej”
Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji „Spring Alive – Na skrzydłach wiosny”. To europejska inicjatywa, którą propagują m.in. ludzie uprawiający birdwatching – obserwowanie ptaków ( „Rz”4/10/ 2007).
Chętni z całej Europy rejestrują i opisują w Internecie swoje pierwsze w danym roku obserwacje bocianów, jaskółek dymówek, jerzyków i kukułek. Na podstawie ich wpisów tworzone są mapy pozwalające na bieżąco śledzić ptasie wędrówki wiosną przez nasz kontynent. Służą ornitologom i badaczom, dostarczają cennych informacji m.in. na temat postępujących zmian klimatu. Wracają do nas bociany (kto jeszcze ich nie widział, na stronie www.vattensall.pl pokazywana jest przez 24 godziny filmowa relacja z gniazda Tymka i Lotki, czyli pary zakochanych bocianów z miejscowości Rybna). Są już u nas też jaskółki dymówki. Jerzyków możemy wypatrywać w pierwszych dniach maja, podobnie jak kukułek. Wyniki obserwacji i zdjęcia należy umieszczać na stronie: www.springalive.net.
Najciekawsze fotografie i opisy nadesłane do 12 maja zostaną nagrodzone m.in. książkami o ptakach lub wyróżnione publikacją na stronie Spring Alive i w „Rzeczpospolitej”. Birdwatching www.otop.org.pl www.springalive.net www.vattensall.pl
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL