fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przed rosyjskim szczytem UE. Opór wobec pomysłów Tuska

AFP
Donald Tusk chce przekonać unijnych przywódców do przedłużenia sankcji gospodarczych wobec Rosji. I do jednolitego frontu wobec Gazpromu.

Korespondencja z Brukseli

Unijny szczyt 19-20 marca ma zająć się propozycją przedłużenia sankcji gospodarczych wobec Rosji do końca grudnia 2015 roku (obecne obowiązują do końca lipca), tak aby zsynchronizować je z porozumieniem Mińsk II. To propozycja przewodniczącego Rady Europejskiej. Na razie na poziomie dyplomacji 28 państw napotyka opór.

- Nie sądzę, żeby to znalazło się na agendzie szczytu. A jeśli nawet, to nie będzie zaakceptowane, bo nie ma jednomyślności - mówi wysoki rangą dyplomata UE, który w Brukseli pozostaje w kontakcie z ministrami spraw zagranicznych UE.

Z naszych informacji wynika jednak, że Donald Tusk - jako gospodarz szczytu - taką propozycję przedstawi. Co więcej, liczy na akceptację polityczną.

- Inaczej wygląda atmosfera wśród szefów MSZ, inaczej na poziomie przywódców. Szczególnie widać to w Niemczech, gdzie rządzi wielka koalicja - mówi inny unijny dyplomata. W Berlinie kanclerz Angela Merkel (CDU) tradycyjnie opowiada się za ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA