fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Amerykańska ropa zaleje świat?

Największe koncerny paliwowe Ameryki domagają się od Białego Domu zniesienia zakazu eksportu ropy.
Bloomberg
Największe koncerny paliwowe Ameryki domagają się od Białego Domu zniesienia zakazu eksportu ropy.

Szefowie koncernów Exxon Mobil, ConocoPhillips, Occidental Petroleum, Marathon Oil, Chesapeake Energy i innych spotkali się z przedstawicielami Białego Domu, by przekonać ich o konieczności szybkiego zniesienia zakazu eksportu ropy, podała agencja Bloomberg.

Zakaz obowiązuje od 1973 r. i wtedy był reakcją USA na embargo paliwowe krajów Bliskiego Wschodu. Amerykańscy nafciarze toczą bój o eksport, od kiedy technologie wydobycia ropy z łupków pozwoliły zwiększyć produkcję i obniżyć koszty. USA produkują już niemal tyle ropy co Rosja i coraz szybciej gonią Arabię Saudyjską. Zamknięta w granicach kraju amerykańska ropa jest teraz nadal średnio o 10 dol. tańsza od cen na rynku światowym, a te - spadły o połowę od lata ubiegłego roku.

- Świadomość deficytu, który doprowadził do wprowadzenia zakazu eksportu, nie ma już żadnego uzasadnienia w dzisiejszej rzeczywistości globalnego rynku energetycznego - stwierdził przemawiając w Senacie Harold G. Hamm, dyrektor generalny Continental Resources. Firma jest największym producentem ropy z pokładów łupkowych Baskken w stanach Północna Dakota i Motana.

Koncerny naftowe uważają, że dopóki zakaz obowiązuje, dopóty firmy będzą dojnymi krowami dla rafinerii, które mogą eksportować produkcję bez ograniczeń. To właśnie rafinerie są przeciwne uwolnieniu amerykańskiej ropy.

Od 2014 r. Amerykanie uważnie przyglądają się temu, co dzieje się w tej branży w sąsiedniej Kanadzie, także zasobnej w ropę z pokładów łupkowych. W listopadzie 2013 r. wg danych amerykańskiego resortu energetyki, eksport kanadyjskiej ropy był trzy razy większy rok do roku.

Biały Dom zaczyna już wysyłać sygnały, że sytuacja dojrzała do zniesienia zakazu. Sekretarz ds. energii Ernest Monis uważa go na „przestarzały i wymagający zmiany".

Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA