fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Oligarcha stracił na Ukrainie

Ukraina znacjonalizowała kombinat aluminiowy Deripaski
Bloomberg
Ukraiński Sąd Najwyższy zdecydował o nacjonalizacji kombinatu aluminiowego w Zaporożu. Rosyjski właściciel zapowiedział pozew do sądu międzynarodowego.

Sąd potwierdził, że jako zgodne z prawem działania Prokuratury Generalnej Ukrainy przy przejęciu na skarb państwa 68,01 proc. akcji Zaporoskiego Kombinatu Aluminiowego. Od 2006 r kombinat należał do zarejestrowanej na Cyprze firmy Velbay Holding Ltd. związanej z rosyjskim gigantem aluminiowym Rusal oligarchy Olega Deripaski. Dziś przedstawiciel Rusal zapowiedział wniesienie pozwu do międzynarodowego sądu przeciwko ukraińskim władzom.

Ukraińcy znacjonalizowali kombinat, bowiem Rosjanie nie wywiązali się z zobowiązań inwestycyjnych wobec państwa, zapisanych w umowie kupna/sprzedaży zakładów. Chodzi o spłatę 75 mln dol. zadłużenia z tytułu kredytu zaciągniętego rzez kombinat wobec Państwowego Banku Importowo-Eksportowego Ukrainy.

Do przejęcia przez Daripaskę zakłady z Zaporoża były jedynym na Ukrainie producentem aluminium z roczną produkcją do 100 tys. ton (Rusal produkuje ok. 4 mln ton rocznie). W kwietniu 2011 r Rosjanie zatrzymali produkcję aluminium, tłumacząc, że się to nie opłaca, bo opłaty za prąd są na Ukrainie zbyt wysokie. Potem firma przestała też produkować tlenek glinu, stanął dział elektrolizy. Miejsca pracy straciła blisko cała załoga, a kierownictwo chciało rozpocząć procedurę bankructwa.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA