fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Uzdrowiska: wodami leczniczymi może handlować każdy.

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Wodami leczniczymi może handlować każdy. Posłowie chcą to zmienić.

Polskie Stronnictwo Ludowe wniosło do marszałka Sejmu projekt ustawy, który ma uregulować wprowadzanie do obrotu wód leczniczych.

– Na gruncie przepisów prawa geologicznego i górniczego wody lecznicze są kopalinami – mówi poseł Marek Gos (PSL). – Jednak o ile ustawa ta reguluje zasady wydobywania kopalin, o tyle nie zawiera już żadnych przepisów określających zasady obrotu, w tym wodami leczniczymi. Stosownych przepisów brak również w ustawie o uzdrowiskach i lecznictwie uzdrowiskowym.

Zdaniem PSL kwestię tę należy uregulować również dlatego, że takie kopaliny są obecnie powszechnie dostępne poza zakładami i urządzeniami lecznictwa uzdrowiskowego.

– Po prostu proponujemy usunąć istniejącą w tym zakresie lukę w przepisach – wyjaśnia poseł Gos. – W naszym projekcie przewidujemy, że wody lecznicze do obrotu będą wprowadzać uzdrowiskowe zakłady górnicze, które zajmują się wydobywaniem takich wód – tłumaczy.

W ocenie PSL innym możliwym rozwiązaniem byłoby zastosowanie do wód leczniczych procedur używanych podczas wprowadzania do obrotu leków. Nie jest ona jednak uzasadniona, gdyż właściwości lecznicze wód są już potwierdzane badaniami przeprowadzanymi zgodnie z przepisami ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym.

Projekt nie wzbudza entuzjazmu wśród najbardziej zainteresowanych gmin uzdrowiskowych.

– Intencje autorów tego wniosku są zrozumiałe, ale skutki tej regulacji będą dalekosiężne – uważa Jan Golba, burmistrz Muszyny i prezes zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.

W chwili obecnej nie ma przepisów zakazujących wprowadzania do obrotu handlowego naturalnych surowców leczniczych w postaci wód leczniczych czy borowiny. Nie ma też przepisów prawa, które określałyby zasady lub warunki wprowadzania do obrotu wód leczniczych.

– Naturalne surowce lecznicze nie są lekami w myśl przepisów prawa farmaceutycznego – mówi Golba. – Wprowadzenie zaproponowanych przepisów do ustawy uzdrowiskowej niczego nie zmienia w zakresie obrotu handlowego wodami, ale zasadniczo zmienia kwestie związane z wykorzystaniem tych wód w procesie ich stosowania w leczeniu uzdrowiskowym. Jeżeli ta regulacja wejdzie w życie, wody lecznicze i inne peloidy (np. błoto lecznicze), odpowiednio przetworzone, będą mogły być wykorzystywane do leczenia także poza uzdrowiskiem.

W jego ocenie większym problemem obecnie jest niewłaściwe używanie oznaczeń wód źródlanych czy przypisywanie im właściwości, których nie mają, niż obrót wodami leczniczymi. – Zaproponowane przez PSL rozwiązanie na pewno go nie rozwiąże – dodaje Golba.

etap legislacyjny: przed I czytaniem w Sejmie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA