fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Cztery lata po Fukushimie

AFP
Z roku na rok szybko zwiększa się liczba miesięcy oddzielających Japonię od tragedii z 11 marca 2011 roku, jednak bardzo wolno zmienia się sytuacja poszkodowanych w kataklizmie osób.

Cztery lata temu Japonię nawiedziło ogromne trzęsienie ziemi, które wywołało tsunami, które z kolei doprowadziło do katastrofy w elektrowni atomowej w Fukushimie. Atmosferę grozy pamiętamy do dziś choć od bezpośrednio dotkniętych promieniowaniem terenów dzielą nas tysiące kilometrów. Cztery lata wydają się czasem wystarczającym, by wysoce uprzemysłowione i do bólu zorganizowane społeczeństwo było w stanie poradzić sobie z każdym problemem. Jednak sytuacja w post-atomowej zonie nie jest wcale optymistyczna.

Pesymistyczny wynik sondażu

Redakcja Asahi Shimbun, jednego z głównych japońskich dzienników przeprowadziła kilka dni temu sondaż wśród tysiąca osób dotkniętych kataklizmem z 2011 roku. Ankiety trafiły do ludzi z prefektur Iwate, Miyagi i Fukushima. Na podstawie 628 nadesłanych odpowiedzi powstała statystyka, która przedstawia tempo powrotu poszkodowanych w wyniki „potrójnej klęski" terenów. Średnio ponad 60 proc. mieszkańców wysiedlonych ze swoich domów wciąż musi mieszkać w tymczasowym budownictwie. Rok po katastrofie w takich osiedlach przebywali wszyscy, następnie rok po roku odsetek spadał do poziomu odpowiednio 87 proc. w 2013 i 76 proc. w 2014 roku.

Jedynie 26 proc. respondentów było w stanie odbudować swoje mieszkania albo wrócić do tych opuszczonych. Zaledwie 3 proc. skorzystało z budownictwa sponsorowanego przez państwo. To wciąż niewielka liczba ze wszystkich kilkudziesięciu tysięcy Japończyków, którzy musieli nagle i zupełnie bez własnej winy przenieść się z całym dobytkiem w inne miejsce. Początkowo spodziewano się, że tymczasowe zakwaterowanie potrwa najwyżej rok (myślało tak 28 proc. ankietowanych). Z dwoma latami liczyło się 19 proc., na dłuższy okres stawiało 13 proc. W niektórych miejscach wciąż nie następują odpowiednie prace, które gwarantowałyby odbudowę jakości życia sprzed 11 marca 2011 roku. Ocena działań lokalnych władz pozostaje na przeciętnym poziomie.

Poszkodowane tereny zwiedzał dwa tygodnie temu brytyjski książę William. Wraz z jego wizytą zbiegło się otwarcie 14-kilometrowego odcinka autostrady Joban przebiegającej w odległości zaledwie 6 kilometrów od elektrowni. Przejazd przez centrum skażonego terenu ma już nie być groźny dla zdrowia. Na trasie można znaleźć wiele mierników promieniowania, analitycy uspokajają, że podczas jazdy po tym fragmencie z prędkością 70 km/h dostaje się dawkę równą 1/300 zwykłego rentgenu klatki piersiowej. Dla porównania lot na trasie Frankfurt – Singapur wiąże się z blisko 200 razy wyższą ekspozycją na mikrosiwerty.

Kto posprząta atomowy bałagan?

Przez ostatnie blisko 50 miesięcy w Japonii pojawiło się tak wiele absurdalnie brzmiących pomysłów na zaprowadzenie w Fukushimie porządku, że nic nie stałoby na przeszkodzie, by poprosić o pomoc krajową guru od sprzątania, Marie Kondo. To aktualnie najpopularniejsza autorka książek o tym, jak efektywnie sprzątać, jej metoda (nazywana konmari) polega na tym, by wyrzucać wszystko, co nie wzbudza w nas pozytywnych uczuć. Gdyby o losach elektrowni i nuklearnych śmieci mogli decydować okoliczni mieszkańcy, z pewnością w zgodzie z filozofią pani Kondo pozbyliby się wszystkiego raz na zawsze. A tak muszą po raz kolejny słuchać o planach zamrażania gruntu wokół reaktorów, wbijaniu super zimnych pali wokół zgliszczy Fukushimy Daiichi, czy usuwaniu skażenia kosmicznym promieniowaniem.

Klęski żywiołowe to ciężar dla świata

Według danych ONZ-towskiego biura ds. redukcji ryzyka katastrof naturalnych w ciągu ostatniej dekady Japonia poniosła straty, które plasują ją na trzecim miejscu na świecie. Więcej ucierpiały jedynie Stany Zjednoczone i Chiny. Przez dziesięć ostatnich lat w kraju wydarzyły się 62 kataklizmy (9. miejsce na 10 przebadanych państw), jednak choć niewiele liczebnie to wymagające znacznych nakładów finansowych na odbudowę ich skutków. Japonia poniosła koszty z tego tytułu w wysokości 239 mld dolarów. Dla porównania 286 niespodziewanych katastrof kosztowało Chiny 265 mld. W USA 212 wydarzeń wymagało kwoty 443 mld dolarów.

Walka z ofiarami katastrof naturalnych i opracowywanie metod ich coraz lepszego unikania, ewentualnie minimalizacji ich skutków to wciąż ogromne wyzwanie dla świata. W większości narażona jest Azja. Wśród pozostałych krajów, które znalazły się w zestawieniu przygotowanych przez agendę ONZ znalazły się także Filipiny, Indie oraz Indonezja. 700 tys. osób poniosło śmierć w wyniku kataklizmów, 1,7 mld w pewnym momencie życia musiało liczyć się z poważnymi ich konsekwencjami. Podobnie wciąż jest i w Japonii. Dlatego w cieniu czwartej rocznicy wydarzeń z Fukushimy 14 marca w japońskim Sendai rusza światowa konferencja ONZ poświęcona walce z klęskami żywiołowymi.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA