fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Piłka nożna

Poległ na Zawiszy

Franciszek Smuda miał przeciwko sobie prezesa, kibiców i starszych graczy
Fotorzepa/Piotr Nowak
Kibice znów postawili na swoim – Wisła Kraków zwolniła trenera Franciszka Smudę, a już w niedzielę mecz z Legią w Warszawie.

– Usłyszałem od prezesa, że musi mnie zwolnić dla dobra klubu. Nie takie sytuacje już przeżywałem, ale oczywiście szkoda – komentuje w rozmowie z „Rz" Franciszek Smuda.

O pożegnaniu zadecydował fatalny start Wisły po przerwie zimowej. Krakowski klub zdobył w czterech meczach zaledwie punkt. Czarę goryczy przelała porażka 0:1 u siebie z  Zawiszą Bydgoszcz.

Sprawa nie jest jednak aż tak prosta, klub nie pozbył się Smudy wyłącznie z powodu słabych wyników. W trakcie spotkania z Zawiszą trener był wulgarnie obrażany przez kibiców. Konflikt Smudy ze Stowarzyszeniem Kibiców Wisły Kraków (SKWK) także miał znaczenie, co niestety świadczy jak najgorzej o Wiśle i zarządzających nią ludziach. W ubiegłym roku kibice wygrali wojnę z ówczesnym prezesem klubu Jackiem Bednarzem, który został zmuszony do odejścia. Teraz wytoczyli działa przeciwko trenerowi.

– Oprócz ostatniego meczu między mną a kibicami do niczego złego nie doszło – zarzeka się Smuda. – Zgrzeszyłbym, gdybym powiedział chociaż jedno złe słowo o kibicach.

Mieli oni do Smudy pretensję przede wszystkim o traktowanie młodych zawodników – wychowanków klubu. Bez wielkiego żalu oddał do Lechii Gdańsk uchodzącego za największy talent Pawła Stolarskiego. To w dużej mierze właśnie przez zachowanie trenera, który nie potrafił zaproponować Stolarskiemu żadnej ścieżki kariery, młody piłkarz zaczął myśleć o odejściu.

Członkowie SKWK mieli też za złe Smudzie, że nie pojawił się na ślubowaniu młodych piłkarzy; nie pofatygował się nawet na rewanżowy finałowy mecz mistrzostw Polski juniorów rozgrywany na stadionie po drugiej stronie Błoni, w którym Wisła rozgromiła Cracovię 10:0.

Smuda niechętnie korzystał z mistrzowskich juniorów. Jedynym piłkarzem, który dostał prawdziwą szansę, był Tomasz Zając, który wystąpił w dziewięciu spotkaniach. Próbował jeszcze czterech juniorów – ale co można pokazać przez minutę gry? Jednak w żadnym poważnym klubie kibice nie decydują o polityce personalnej. Nawet jeśli idea dbania o wychowanków jest szczytna.

Na trenera krzywo patrzyli też starsi piłkarze. Po raz kolejny w karierze szkoleniowiec zimą źle przygotował zespół i zawodnicy nie mieli sił. – W końcu byśmy się przełamali, zresztą jestem pewien, że Wisła zaraz odpali – bagatelizuje problem były już trener.

Smuda stracił też poparcie prezesa Roberta Gaszyńskiego. Wszystko przez wywiad udzielony portalowi Interia.pl, w którym powiedział, że Legia może przeznaczać na transfery i po 800 tysięcy euro, natomiast on musi klecić drużynę z zawodników za 5 złotych.

Fatalna sytuacja finansowa Wisły nie jest tajemnicą. Tymczasem na wyraźne życzenie Smudy mimo czarnej dziury w budżecie klubu udało się zimą znaleźć 70 tysięcy euro, by zespół wzmocnił Słoweniec Boban Jović.

Stan klubowej kasy będzie miał znaczenie przy szukaniu nowego trenera. Gdzie bowiem znaleźć kandydata, który z taką wyrozumiałością jak Smuda będzie przyjmował wielomiesięczne opóźnienia w wypłatach?  Wiadomo, że szefowie Wisły kontaktowali się z Jackiem Zielińskim, który od czasu zwolnienia w zeszłym sezonie z Ruchu Chorzów jest bezrobotny. Konkretów jednak brak. W mediach wymienia się też nazwisko Jana Urbana, który właśnie został wyrzucony z drugoligowej hiszpańskiej Osasuny. Kolejnym kandydatem medialnym jest Kazimierz Moskal, który po odejściu z Wisły próbował sił w pierwszej lidze. Najpierw jednak nie awansował z Niecieczą do ekstraklasy, a w tym sezonie pod koniec października odszedł z GKS Katowice, zostawiając zespół na ósmym miejscu w tabeli.

– Głównie dzwonią do mnie dziennikarze, zaraz uwierzę, że już jestem trenerem Wisły – śmieje się z kolei Czesław Michniewicz.

Wygląda więc na to, że w niedzielnym meczu z Legią w Warszawie zespół poprowadzi dotychczasowy asystent Smudy Marcin Broniszewski.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA