fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gminna opieka nad bezdomnymi zwierzętami: jak pomagać skutecznie

Teresa Siudem
Fotorzepa, Waldemar Kompala

Gminy płacą schroniskom za opiekę nad bezdomnymi zwierzętami, bo zobowiązuje je do tego ustawa. Nie interesują się jednak tym, co się z nimi później dzieje. Ważne, że obowiązek wykonały, chociaż często z opieką ma on niewiele wspólnego.

Do końca marca każda gmina musi uchwalić roczny program opieki nad bezdomnymi czworonogami. Ustawa o ochronie zwierząt jasno określa, co powinno się w takim programie znaleźć. I chociaż sposobów opieki wymienia kilka, samorządy ograniczają się przede wszystkim do wyłapywania czworonogów i opłacania ich pobytu w schroniskach. Rzadko potem sprawdzają, w jakich warunkach zwierzęta tam egzystują.

Tymczasem o przepełnionych klatkach, o złych warunkach sanitarnych w schroniskach alarmują obrońcy praw zwierząt. Zwróciła na to uwagę także Najwyższa Izba Kontroli w raporcie z 2013 r. NIK wskazała natomiast na dużą skuteczność innych form opieki, m.in. znakowania czworonogów, tworzenia elektronicznych rejestrów, wprowadzania programów adopcyjnych. Przed uchwaleniem rocznego programu opieki warto te sposoby rozważyć.

Więcej na ten temat w dzisiejszym dodatku „Administracja". Zapraszam Państwa do lektury.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA