fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Stal z Rosji do Unii

Bloomberg
Tańsza rosyjska stal zalewa europejski rynek zagrażając unijnym producentom. Wezwali oni Komisję Europejską do działania.

- Rosyjscy producenci stali stanowią obecnie bezpośrednie i główne zagrożenie dla Unii Europejskiej. Eksport stali z Rosji rośnie w związku z dewaluacją rubla i spadkiem popytu na rynku krajowym - zapowiedział w Brukseli Robert Himpe szef Eurofer - Zrzeszenia Europejskich Producentów Stali oraz wiceprezes największego unijnego producenta stali, koncernu ArcelorMittal. Agencja Delfi podaje, że Eurofer wezwał Komisję Europejską do wyjaśnienia z Rosją sytuacji na rynku stali. Następnym krokiem może być wniosek o oficjalne dochodzenie w sprawie stosowania przez rosyjskie stalownie cen dumpingowych na rynku unijnym.

Największymi producentami stali w Rosji jest grupa Evraz Romana Abramowicza (16,1 mln ton w 2013 r.), Severstal oligarchy Aleksieja Mordaszowa, a także Lipiecki Kombinat Metalurgiczny Władimira Lisina i Metalloinvest Aliszera Usmanowa. Światowym liderem jest ArcelorMittal (96,1 mln ton). Najwięcej stali produkują obecnie Chiny (716, 5 mln ton w 2013 r), przed Japonią (107,2 mln ton) i USA (88,6 mln ton). Rosja jest szósta (70,6 mln ton). Wśród państw unijnych na czele Niemcy (42,7 mln ton), Polska znajduje się na 13 miejscu w świecie z 8,4 mln ton.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA