fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Zasiłek chorobowy dla członków Ochotniczej Straży Pożarnej

Fotorzepa / Marian Zubrzycki
Członkowie ochotniczych straży pożarnych bez ubezpieczenia dostaną zasiłek chorobowy, jeśli ucierpią w trakcie akcji ratunkowej.

Takie zmiany w ustawie o ochronie przeciwpożarowej zaproponowali posłowie z sejmowego zespołu strażaków. Projekt zmian trafił właśnie do marszałka Sejmu.

Obecnie ochotnicy mają prawo do jednorazowego odszkodowania lub renty po utracie zdrowia w czasie służby (zapisane w art. 26 ustawy). Zgłoszony projekt zapewnia im też prawo do zasiłku chorobowego przez 182 dni, a w razie potrzeby – także przyznawanego później na maksymalnie 12 miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego. Ochotnik bez ubezpieczenia z innego tytułu (np. zatrudnienia na etacie czy ubezpieczenia rolniczego) będzie miał prawo do tych świadczeń liczonych od minimalnego wynagrodzenia.

– Załatwiamy w ten sposób bardzo ważną społecznie kwestię, gdyż nie może być tak, że strażak niemający ubezpieczenia, który ratuje życie i majątek innych osób, sam zostaje bez wsparcia, gdy ucierpi w czasie akcji ratunkowej – mówi posłanka Krystyna Skowrońska (PO), sprawozdawca projektu. – Projekt powstał jako inicjatywa obywatelska, pod którą zebrano 100 tys. podpisów. Zdecydowaliśmy jednak, że zostanie złożony przez posłów, dzięki czemu Sejm szybciej go uchwali. Treść zmian została uzgodniona z Teresą Piotrowską, minister spraw wewnętrznych.

Projekt został już skierowany przez marszałka Sejmu na szybką ścieżkę legislacyjną.

– Marzę o tym, aby udało się nam szybko uchwalić nowe przepisy, tak by weszły w życie na św. Floriana, czyli w przypadające 4 maja święto strażaków – dodaje Skowrońska.

Posłowie szacują, że rocznie około 160 strażaków bez ubezpieczenia doznaje obrażeń w czasie akcji. Po zmianach będą mogli liczyć na zasiłek w wysokości ok. 1,2 tys. zł za miesiąc choroby. Świadczenie będzie wypłacane przez samorząd utrzymujący daną jednostkę ochotniczych straży pożarnych. Jeśli jednostka, w której służy poszkodowany, została włączona do krajowego systemu pożarniczego, zasiłek wypłaci MSW.

etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA