KGHM kontra Darley

Na 1,46 mld euro kontrolowana przez Brytyjczyków spółka Darley Energy Poland oszacowała wartość pomocy, jakiej Polska miała udzielić koncernowi KGHM.
Bloomberg
Brytyjska firma Darley Energy skarży się Brukseli, że Polska udzieliła KGHM niedozwolonej pomocy publicznej.

Na 1,46 mld euro kontrolowana przez Brytyjczyków spółka Darley Energy Poland oszacowała wartość pomocy, jakiej Polska miała udzielić koncernowi KGHM. To kolejny etap sporu w sprawie koncesji na poszukiwanie złóż soli potasowo-magnezowych w okolicach Pucka.

Wartość pomocy została wyliczona na podstawie szacunkowych zasobów potasu. Złoża w okolicach Pucka były wstępnie rozpoznane i udokumentowane w latach 60.

Strzał z trzech dział

W październiku ub.r. Ministerstwo Środowiska przyznało koncesję KGHM. W grudniu – po rozpatrzeniu odwołania Brytyjczyków – decyzja została podtrzymana. W reakcji zagraniczny inwestor złożył skargę na działania resortu do Komisji Europejskiej, w lutym złożył zaś pozew w wojewódzkim sądzie administracyjnym. Firma podkreśla, że w listopadzie 2012 r. jako pierwsza wystąpiła o koncesję na poszukiwanie złóż, a resort długo zwlekał z wydaniem decyzji. Dopiero później pojawili się konkurenci – KGHM złożył wniosek we wrześniu 2013 r. Brytyjczycy pr...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL