fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Farmacja

Transakcja za 21 miliardów dolarów

Bloomberg
Na amerykańskim rynku farmaceutycznym doszło do sporego przetasowania. Jak informuje BBC, amerykański gigant AbbVie przejmie spółkę Pharmacyclics.

Wartość transakcji wyniesie 21 mld dol., co oznacza, że jedną akcję spółki wyceniono na 261,25 dol. o 13 proc. więcej, niż wyniosła cena na zamknięciu środowych notowań.

Co skłoniło zarząd AbbVie do wyłożenia na stół tak wielkich pieniędzy. Odpowiedź jest jedna; Imbruvica. Stworzony przez Pharmacyclics lek w listopadzie 2013 r. otrzymał akceptację amerykańskiej agencji FDA, a w lutym 2014 r. miał swoja premierę na rynku. Specyfik stosowany jest w leczeniu przewlekłej białaczki. Analitycy szacują, że jego sprzedaż będzie warta w tym roku około 1 mld dol.

- Imbruvica nie tylko doskonale uzupełnia onkologiczną ofertę AbbVie, ale także wykazała ogromną skuteczność w walce z różnymi typami nowotworów układu krwiotwórczego – tłumaczy Richard Gonzalez, prezes AbbVie.

Przejęcie Pharmacyclics przez AbbVie to pierwszy sukces spółki na rynku fuzji w tym roku. Wcześniej firma próbowała przejąć innego giganta Shire. W tym przypadku nie chodziło jednak o zdobycie kontroli nad nowym lekiem, ale o prawo podatkowe, które po zmianie premiowało i dawało pole do odpisów firmom skupującym zagraniczną konkurencję.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA