fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Dziesięciu najbogatszych przed 40

Sześciu z dziesięciu młodych miliarderów, odniosło sukces w branży informatycznej, a aż czwórka z nich pracował lub pracuje dla Facebooka. Jeden z bajecznie bogatych wzbogacił się dzięki aplikacji, o której jeszcze nikt nie słyszał 6 lat temu.

Lista pokazuje trend. W której branży mona było odnieść największe sukcesy finansowe i która branża była najbardziej przychylna dla młodych. Chodzi oczywiście o programowanie. Firmy prowadzące swoją działalność w sieci były największym hitem na rynkach. W ciągu kilkunastu lat nowe firmy operujące w cyfrowym świecie osiągały kolosalne wyniki wchodząc na światowe giełdy. Sprawdzały się, jako spółki godne zaufania a nie chwilowa moda. Dowodząc, że ramach toczącej się dyskusji o przyszłość cyfrowego biznesu jego przeciwnicy tacy, jak Warren Buffett, mylili się twierdząc, że nie przedstawiają one realnej wartości.

Mark Zuckerberg 30 lat

Współtwórca Facebooka, szacuje się, że posiada on 35,1 mld dol. w aktywach. Stworzył portal społecznościowy jeszcze jako student Harvarda. Napisał program obsługujący popularną stronę, jednakże jak wynika z ugody między nim, a trzema innymi studentami Harvarda, nie był jego jedynym pomysłodawcą. Wynikiem porozumienia stron Zuckerberg przekazał współzałożycielom 1,2 mln udziałów spółki wartych 300 mln dol. David Fincher wyreżyserował o Zuckerbergu film „Social Network", a ten został człowiekiem roku tygodnika „Times" w 2010.

Dustin Moskovitz 30 lat

Wart 7,7 mld dol. Trzeci pracownik Facebooka, posiada 2,34 proc. udziałów firmy. Opuścił spółkę, by założyć razem z Justinem Rosensteinem Asana program, do współpracy zespołowej w sieci, bez korzystania z emaila. Produkt jest głównie przeznaczony do pracy biurowej. W 2011 Forbes nazwał go najmłodszym miliarderem świata.

Jan Koum 38 lat

Jego majątek to 7,7 mld dol. Prezes i założyciel aplikacji na smartfony What's Up. Aplikacja służy do komunikacji tekstowej. Spowodowała rewolucję cenową ofert telefonii komórkowych, ponieważ darmowa aplikacja konkurowała z powszechnie używanymi smsami. Technicznie rzecz biorąc jest pracownikiem Facebooka, ponieważ w 2014 roku mobilna aplikacja, została zakupiona przez firmę Zuckerberga za 19 mld dol.

Scott Duncan 32 lata

Jest jego aktywa są warte 5,5 mld dol. Jest synem Dana Duncana, współzałożyciela Enterprise Products, firmy posiadającej 77 tyś. km gazociągów. Firma weszła na giełdę w 1998 roku. Po śmierci ojca w 2010 r. odziedziczył 3,1 mld dol. W związku z eliminacja podatku z dziedziczenia w tym samym roku Scott Duncan stał się pierwszym miliarderem, który nie zapłacił tego podatku.

Sean Parker 35 lat

Wart 5,2 mld dol. Był pierwszym prezesem Facebooka i współ twórcą kontrowersyjnego programu Napster. Program był rodzajem serwisu społecznościowego, pozwalającego wymieniać się danymi, w tym materiałami objętymi prawami o ochronie własności intelektualnej takimi jak filmy i muzyka. Z powodu wytoczonych przeciw programowi procesów sądowych, Parker musiał ostatecznie zamknąć Napstera. W filmie Davida Finchera o Facebooku, w Seana Parkera wcielił się Justin Timberlake.

Yuang Huiyan 34 lata

Posiada 5,1 mld dol. Jest córką Yanga Guoqianga założyciela Contry Garden Holding. Przed kapitalizacją spółki Guoqiang przekazał 70 proc. udziałów swojej córce. Yang Huiyan jest najmłodsza miliarderką na świecie i najbogatszą kobietą w Azji.

Alejandro Santo Domingo Davila 38 lat

Jest Wart 4,9 mld dol. Jest członkiem bogatego rodziny Santo Domingo. Jego ojciec Julio Mario był dyplomatą prowadził Santo Domingo Group, do której należy ponad sto różnych spółek. Sam Alejandro Santo jest prezesem Grupo Empresarial Bavaria. Urodzony w Nowym Jorku miliarder, jest zaangażowany w pomoc rozwojową dla Kolumbii i wspiera konserwacje przyrody na terenie Ameryki Południowej.

Elizabeth Holmes 31 lat

Posiada 4,5 mld dol. Jest prezesem i założycielem firmy Theranos, wprowadzającej innowacje w służbie zdrowia. Spółka z siedzibą w Kalifornii, stworzyła nowe metody pobierania krwi i innych testów diagnostycznych.

Eduardo Saverin 32

Jego aktywa warte są 4,4 mld dol. Współzałożyciel Facebooka, posiada 5 proc. udziałów spółki. Towarzyszył Markowi Zuckerbergowi od samego początku działalności. Pomimo przyjacielskiej relacji z prezesem Facebooka, ich relacje uległy ochłodzeniu. Saverin pozwał Zuckerberga do sądu, po tym jak ten obniżył jego udziały. Po wygranym procesie jego nazwisko było wymieniane wśród innych twórców strony.

Arun Pudur 38 lat

Wart 4 mld dol. Założyciel Calframe firmy tworzącej oprogramowania od biurowego software'u do programów antywirusowych. Pochodzący z Malezji biznesmen inwestował zyski firmy rożne sektory. Kupował Kopalnie złota, platyny i diamentów. Inwestował w nieruchomości, telekomunikację, biznes transportowy i edukacje.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA