Asceci czy sybaryci? Nadchodzi epoka nieposiadaczy

Plus Minus
XXI wiek wprowadza nas w epokę, w której samodzielnie i świadomie pozbywamy się otaczających nas przedmiotów i dóbr. Nadchodzi era nieposiadaczy.

Prawo do własności prywatnej usiłowano ludziom odebrać wielokrotnie. Historia jest bogata w rozmaite nacjonalizacje i późniejsze reprywatyzacje, a ideologia własności rzekomo wspólnej została nieraz wykorzystana w walce o rząd dusz. Wydawać by się mogło, że własność prywatna jest podstawową potrzebą każdego człowieka, istotą naszej odrębności i dość naturalnym sposobem na zaspokojenie potrzeby bezpieczeństwa.

Nie da się jednak ukryć, że w dobie komputerów i internetu nasze majątki są coraz mniej fizyczne, a coraz częściej zbudowane z elektronicznych sekwencji zer i jedynek. Dokumenty trzymamy na dyskach albo w „chmurze", książki czytamy w wersji niepapierowej, muzykę w postaci plików pobieramy z internetu, a filmy oglądamy w streamingu. Pracujemy zdalnie, a narzędzia, bez których nie moglibyśmy wykonywać naszych obowiązków, są w większości elektroniczne (programy, aplikacje, systemy informatyczne, słowniki, komunikatory). Bogactwo gromadzimy na wirtualnych...

Źródło: Plus Minus

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL