Siergiej Markow: Przestańcie się mścić na Rosjanach

AFP
Polacy mają do Rosjan stosunek rasistowski, traktują nas jako niepełnowartościowych Europejczyków. A aktywność polskiego Kościoła na wschodzie Europy przypomina ideologię islamskich ekstremistów - mówi rosyjski politolog Siergiej Markow.

"Plus Minus": Jak wygląda Polska widziana z Kremla?

Siergiej Markow, rosyjski politolog:
Po pierwsze – z Moskwy Polska wygląda jak średniej wielkości kraj europejski. Po drugie – to kraj aktywny w stosunkach z Rosją. Na przykład Hiszpania jest większa od Polski – terytorialnie, ludnościowo – a jest mniej aktywna. Z Hiszpanią mamy też mniej niż z Polską historycznych zaszłości, które Rosja zmuszona jest brać pod uwagę. Po trzecie – z Polską mamy stosunki raczej złe niż dobre. Po czwarte – te stosunki są złe z inicjatywy Polski. Rosja raczej jest zwolennikiem ich polepszania, a Polska – pogarszania.

A jakie „historyczne zaszłości" bierze Rosja pod uwagę w stosunkach z Polską?


Najważniejsze jest to, że Polska i Rosja przez wiele lat (jeśli nie stuleci) znajdowały się w stanie konfrontacji. Rosyjskie wojska często walczyły na terenie Polski, a polskie – w Rosji. Ostatecznie w tej historycznej konfrontacji Rosja zwyciężyła, biorąc udział w trzech ro...

Źródło: Plus Minus

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL