fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane osobowe: informacje o aplikującym na etat nie przepłyną swobodnie

www.sxc.hu
Podczas rekrutacji pracodawca może przetwarzać dane osobowe kandydata, nawet jeśli jego CV nie zawiera zapisu z wyrażoną na to zgodą.

Wciąż niewielu pracodawców ma świadomość, że dane osobowe pozyskują już na etapie odebrania e-maila z dokumentacją dotyczącą naboru kandydata. W praktyce przyjęło się, że papiery rekrutacyjne trzeba opatrzyć specjalną klauzulą. Czy jednak jest to wykładnia zgodna z prawem? Czy szef, który otrzyma wyczekiwane CV bez takiej klauzuli, musi je wyrzucić do kosza? Czy w ogłoszeniach o pracy trzeba zamieszczać taką formułkę?

Jaka formułka...

Przykładowa klauzula, którą można spotkać we wzorach CV, brzmi tak: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych, tekst jednolity: DzU z 2014, poz. 1182 ze zm.)". Zdanie to ma stanowić formę wyrażenia zgody przez kandydata do pracy na to, aby jego dokumenty przeglądali pracownicy kadr czy specjaliści do spraw rekrutacji w firmie.

Czy klauzula jest niez...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA