fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Mieszkanie dla Młodych także dla starszych kredytobiorców

Fotorzepa/Robert Gardziński
Rodziny mające minimum trójkę dzieci będą mogły za kredyt z dopłatą państwa kupić swoje kolejne mieszkanie.

Rada Ministrów chce zachęcić rodziny wielodzietne do korzystania z kredytów z dopłatą państwa do wkładu własnego. Chodzi o wsparcie objęte programem „Mieszkanie dla młodych" na podstawie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania.

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji tej ustawy. Przewiduje on, że osoby oraz rodziny z dwójką dzieci otrzymają dofinansowanie wkładu własnego w wysokości 20 proc. (obecnie jest to 15 proc.), a z minimum trójką dzieci – 30 proc. (obecnie 15 proc.).

Dla rodzin wychowujących co najmniej troje dzieci zwiększy się też z 50 do 60 mkw. powierzchnia mieszkaniowa, od której liczy się wysokość rządowej dopłaty do wkładu własnego.

Ponadto z programu „MdM" będą mogły skorzystać osoby i rodziny z minimum trójką dzieci mające wprawdzie mieszkanie, ale chcące kupić większe lokum i w ten sposób poprawić swoje warunki bytowe. Takich rodziców i osób nie będzie dotyczył limit wieku. Obecnie przynajmniej jedna z kupujących osób nie może mieć ukończonych 35 lat.

Projekt zwiększa udział w programie osób, którym brak zdolności kredytowej. Obecnie jeśli nabywca nie ma zdolności kredytowej, to do umowy kredytu razem z nim może przystąpić najbliższa rodzina, np. rodzice, rodzeństwo, ojczym, macocha lub teściowie. W projekcie przewiduje się zniesienie zamkniętego katalogu osób mogących przystąpić do umowy kredytu. Innymi słowy, kredytobiorców będą mogły wesprzeć dowolne osoby.

Ponadto z możliwości dofinansowania wkładu własnego będą mogli skorzystać członkowie spółdzielni mieszkaniowej, którzy podpiszą z nią umowę na budowę mieszkania. Obecne przepisy umożliwiają uzyskanie wsparcia finansowego tylko tym nabywcom, którzy kupują od spółdzielni mieszkania powstające na zasadach deweloperskich oraz mieszkania budowane na rzecz członków spółdzielni, gdy budowa została już zakończona i rozliczona.

etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA