fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Polski przemysł w dobrej kondycji

Bloomberg
Wskaźnik PMI obrazujący ogólną kondycję polskiego sektora przemysłowego odnotował w lutym wyraźne ożywienie warunków gospodarczych

Bank HSBC poinformował w poniedziałkowym komunikacie, że wskaźnik PMI opracowany przez Markit odnotował w lutym wartość 55,1, nieznacznie zmienioną w porównaniu do stycznia, kiedy osiągnął najwyższy poziom od jedenastu miesięcy - 55,2, sygnalizując dalszą wyraźną poprawę warunków w polskim sektorze przemysłowym.

"Z perspektywy danych historycznych tempo wzrostu wielkości produkcji i liczby nowych zamówień pozostało solidne, mimo spowolnienia w porównaniu do stycznia. Z kolei zatrudnienie w sektorze wzrosło w drugim najszybszym tempie w historii badań. Koszty produkcji odnotowały wzrost po raz pierwszy od trzech miesięcy, aczkolwiek w słabym tempie. Natomiast ceny wyrobów gotowych ponownie zarejestrowały spadek" - poinformowano w komunikacie.

Bank wskazał, że w lutym dane z badań odnotowały prawie rekordowy wzrost poziomu zatrudnienia w przemyśle. Tempo wzrostu liczby miejsc pracy przyspieszyło trzeci miesiąc z rzędu do najwyższego od rekordowego poziomu ze stycznia 2014 roku i było drugim najwyższym w historii badań.

- W lutym polscy producenci poinformowali o dalszej wyraźnej poprawie wzrostu w sektorze przemysłowym. Tempo wzrostu zarówno wielkości produkcji, jak i liczby nowych zamówień pozostało solidne. Zaległości w sektorze wzrosły z kolei trzeci miesiąc z rzędu i wraz z prawie rekordowym wzrostem liczby miejsc pracy dostarczyły dalszych dowodów na umocnienie koniunktury w sektorze. Dane z badań ponownie wskazały na słaby trend dotyczący cen w sektorze, szczególnie widoczny w przypadku cen wyrobów gotowych, które w lutym ponownie spadły (nie notując wzrostu od połowy 2012 roku). Koszty produkcji wzrosły po raz pierwszy od listopada, jednak w niewielkim tempie. Najnowsze dane dotyczące cen są zatem kolejnym wsparciem dla obniżki stóp przez NBP w najbliższych miesiącach - powiedział cytowany w komunikacie starszy ekonomista Markit Trevor Balchin.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA