fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W marcu stopy znów w dół i na tym koniec

RPP w marcu obniży stopy procentowe o 0,25 pkt proc., do 1,75 proc. Niżej jednak już nie spadną - przewidują średnio ekonomiści.
Bloomberg
Dobra koniunktura w polskiej gospodarce nie powstrzyma RPP od obniżenia w marcu stóp procentowych.

Dwudniowe posiedzenie RPP rozpoczyna się we wtorek. Ale jego wynik jest przesądzony w zasadzie już od miesiąca. Po zakończeniu lutowego posiedzenia, na którym główna stopa procentowa NBP została czwarty miesiąc z rzędu utrzymana na poziomie 2 proc., prezes NBP Marek Belka mówił, że w jego ocenie w marcu członkowie Rady powinny mieć dość argumentów za poluzowaniem polityki pieniężnej.

W efekcie spośród 21 ekonomistów ankietowanych przez „Rzeczpospolitą" zaledwie dwóch sądzi, że Rada nie zdecyduje się w środę na obniżkę stóp. Pozostali spodziewają się redukcji głównej stopy NBP o 0,25 pkt proc. lub nawet o 50 pkt proc. Ten ostatni scenariusz obstawia pięciu uczestników ankiety.

W oczekiwaniu na decyzję RPP już spadły międzybankowe stawki WIBOR, z którymi powiązane jest oprocentowanie kredytów i depozytów. Jedna z kluczowych, WIBOR 6M, wynosi obecnie 1,8 proc. w porównaniu z 2,05 proc. na początku roku. Taki spadek oprocentowania kredytów oznacza...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA