fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Cała Polska kocha Tuska

Rzeczpospolita
Eliza Olczyk
Aż 87 procent Polaków uważa, że szef rządu pozytywnie wpływa na wizerunek kraju za granicą
Takich ocen nie zbierał nawet Aleksander Kwaśniewski, który jako prezydent u szczytu swojej kariery cieszył się poparciem dwóch trzecich społeczeństwa.
Prawie połowa Polaków ocenia dobrze lub bardzo dobrze pracę Donalda Tuska na stanowisku premiera. Ludzie są dumni z tego, że szef Platformy stoi na czele naszego rządu.
Na dobrą ocenę lidera PO pracują błędy PiS - Kazimierz Kik politolog
Zdecydowana większość z badanych uważa, że premier dobrze reprezentuje Polskę za granicą, dba o sprawy narodowe, przedkłada interesy wszystkich Polaków nad interes partyjny, a w relacjach z prezydentem Lechem Kaczyńskim jest skłonny do kompromisu.
Trzy czwarte jest przekonanych, że Tusk godnie reprezentuje Polskę. 72 proc. jest zdania, że za granicą szef rządu dba przede wszystkim o interesy Polski, nie oglądając się na inne kraje UE. Przeciwne zdanie ma 23 procent ankietowanych przez GfK Polonia. Według 83 procent respondentów Donald Tusk potrafi dbać o nasze narodowe interesy i zarazem zachować dobre kontakty w Europie. 13 procent z pytanych przez GfK uważa, że premierowi się to nie udaje. Kazimierza Kika, politologa z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Kielcach, nie dziwią te oceny.
– Do tej pory szef rządu koncentrował się głównie na polityce międzynarodowej i największe sukcesy rządu są z tym związane – mówi Kik. – Ale trzeba na to patrzeć przez pryzmat rządów PiS, na tle Jarosława Kaczyńskiego Tusk wypada lepiej. Po prostu na dobrą ocenę lidera PO pracują błędy PiS.
Pracę Donalda Tuska dobrze oceniło 60 proc. badanych. Prawie co drugi chciałby też, żeby lider PO w 2010 roku przestał kierować rządem i został prezydentem Polski.
Marek Migalski, politolog z Uniwersytetu Śląskiego, zwraca uwagę, że w sondażu „Rz” wyborcy najwyżej oceniają te cechy Donalda Tuska, które predestynują go do stanowiska prezydenta – godna reprezentacja za granicą, dbałość o wizerunek naszego kraju i o interes narodowy.
– W tej sytuacji dziwi mnie, że tylko 48 procent Polaków widziałoby Tuska na stanowisku prezydenta – komentuje Migalski. – Można by żartobliwie powiedzieć, że Polacy tak go cenią jako szefa rządu, iż nie chcą, aby przeniósł się do Pałacu Prezydenckiego. Ale naprawdę uważam to za sygnał, że walka Tuska o prezydenturę wcale nie musi być taka prosta, jak się dzisiaj wydaje. Wynika z tego, że ludzie co prawda bardzo lubią lidera PO, ale niekoniecznie widzieliby go w roli głowy państwa.
Prawie tak samo dobre recenzje jak premier zbiera koalicyjny rząd PO – PSL. Co drugi ankietowany jest przekonany, że zasiadają w nim ludzie ideowi, a 62 proc. jest zdania, że ministrowie Donalda Tuska są fachowcami. Dotychczasową działalność rządu dobrze postrzega 46 proc. respondentów.
Trochę słabiej oceniona została działalność premiera i jego rządu w kraju. Z sondażu „Rz” wynika, że gabinet raczej średnio sobie radzi z rozwiązywaniem konfliktów społecznych. A 49 procent badanych uważa, że rząd pod kierownictwem Tuska nie realizuje obietnic wyborczych ani PO, ani PSL.
– A trzeba zauważyć, że rząd jeszcze niewiele zrobił. Gdy zacznie realizować trudne reformy, to oceny dotyczące polityki krajowej mogą być jeszcze niższe – sądzi Kik.
Podobnego zdania jest Marek Migalski. – Wizerunek rządu i premiera wyborcy oceniają bardzo wysoko, ale realne dokonania średnio – zauważa. Według politologa wyniki sondażu nie zapowiadają jednak, by Platformie groził nagły spadek poparcia.
masz pytanie, wyślij e-mail do autoreke.olczyk@rp.pl, .majchrzak@rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA