Telekomunikacja i IT

USA: Polaroid zyskał stabilny rodzinny kapitał

Bloomberg
Firma Marquette Companies, należąca do mieszkającej w Minnesocie rodziny Pohladów, przejęła kontrolę nad większościowym pakietem w firmie Polaroid.

W ramach transakcji wartej 70 milionów dolarów Pohladowie przejęli prawo do wszystkich licencji Polaroida i wykorzystania tej marki przy produkcji artykułów elektronicznych na całym świecie.

Polaroid przechodził w ostatnich burzliwie przemiany własnościowe. Spółka była częścią korporacyjnego imperium Toma Pettersa, ale w 2008 roku musiała ogłosić bankructwo, gdy Petters został oskarżony w sprawie piramidy finansowej i skazany na 50 lat więzienia. Większość aktywów spółki została sprzedana prywatnym inwestorom w ramach postępowania upadłościowego. W ręku samego Polaroida pozostały praktycznie licencje na wykorzystanie znaku towarowego spółki.

Obecny prezes Polaroid Scott Hardy wyraził w oświadczeniu zadowolenie z powodu zatwierdzenia zmian własnościowych przez sąd upadłościowy. Przejęcie kontroli nad 65 proc. udziałów w Polaroidzie przez Marquette powinno w długofalowej perspektywie zapewnić stabilny, rodzinny kapitał, dla firmy.

Dla Jann Ozzello Wilcox szefowej działu inwestycyjnego Marquette Cos. Polaroid pozostaje wciąż kultową marką, a sama spółka, istniejąca już od 1937 jest bardzo dobrze zarządzana. Ciągle przynosi dochód z udzielanych licencji. Nazwa Polaroid widnieje na wielu produktach – począwszy od tabletów, poprzez aparaty fotograficzne po plaskoekranowe telewizory. Główne biuro firmy, ulokowane w Minnetonka, zatrudnia zaledwie 25 pracowników.

Pohladowie są jedną z najbogatszych rodzin w stanie Minnesota. Od 1984 są właścicielami lokalnego klubu zawodowej ligi baseballa Minnesota Twins.

Źródło: ekonomia.rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL