fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nowe technologie

Komputer rozpozna, czy kobieta jest atrakcyjna

Czy komputer potrafi ocenić, która kobieta jest piękna?
AFP
Czy rzeczywiście "ładne jest to, co się komu podoba"? Niekoniecznie. Naukowcy twierdzą, że nauczyli komputer obiektywnie rozpoznawać, która kobieta jest atrakcyjna.
Taką deklarację złożył Amit Kagian z Uniwersytetu w Tel Awiwie. I zapewnia, że badania prowadził nie dla zaspokojenia próżności pięknych pań - ma to być ważny krok w pracach nad rozwojem sztucznej inteligencji komputerów. Wyniki mogą być też przydatne w chirurgii plastycznej oraz - co może być cenne na przykład dla policji - w technikach komputerowego rozpoznawania twarzy.
- Dotychczas uczyliśmy komputery tylko rozpoznawać podstawowe cechy twarzy, takie jak różnice między kobietą a mężczyzną - mówi Kagian. - Nasze oprogramowanie pozwala maszynie dokonywać wyborów na podstawie kryteriów estetycznych.
W pierwszym etapie badań trzydziestu kobietom i mężczyznom pokazano 100 twarzy kobiet, rasy białej, w podobnym wieku. Poproszono o ocenę urody każdego oblicza w skali od 1 do 7, bez precyzowania kryterium osądu.
Zespół kierowany przez Kagiana sporządził następnie komputerowe "mapy" ocenianych twarzy. W analizie uwzględniono także takie cechy, jak symetria rysów, gładkość cery czy kolor włosów. Na podstawie preferencji zgłaszanych przez uczestników eksperymentu, komputer "nauczył się" związku między cechami twarzy a jej atrakcyjnością dla ludzi. Potem tę świeżo zdobytą "wiedzę" przetestowano na nowym zestawie fotografii.
- Rezultaty zrobiły na nas wrażenie - opowiada Kagian. Oceny komputera okazały się bardzo zbliżone do poglądów ludzi.
Źródło: Science Daily
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA