fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Zmarł Stanisław Mikulski

Fotorzepa, Dominik Pisarek
Dziś rano w Warszawie zmarł aktor Stanisław Mikulski. Odtwórca serialowej roli Hansa Klossa miał 85 lat.

- Jest mi strasznie ciężko o tym mówić, Staszek od tygodnia był w szpitalu, dzisiaj o 5.15 zmarł - powiedział Radiu ZET Krzysztof Genczelewski, wydawca biograficznej książki o Mikulskim.

Mikulski urodził się 1 maja 1929 roku w Łodzi, w 1953 roku zdał aktorski egzamin eksternistyczny w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.

Karierę teatralną rozpoczął w w Teatrze im. Osterwy w Lublinie. Po przeniesieniu do Warszawy w 1964 roku grał w stołecznych teatrach - Powszechnym, Ludowym i Polskim. W latach 1983-88 był aktorem Teatru Narodowego.

Zadebiutował w 1950 roku rolą junaka młodzieżowej organizacji Służba Polsce w filmie Leonarda Buczkowskiego "Pierwszy start". Pierwszą poważną rolę zagrał w filmie Andrzej Wajdy "Kanał". Popularność zdobył grając porucznika Hansa Klossa w serialu Andrzeja Konica i Janusza Morgensterna. "Stawka większa niż życie".

 

W 1972 roku, po wyemitowaniu serialu we wszystkich demoludach, Mikulski został okrzyknięty najpopularniejszym aktorem krajów socjalistycznych. "Ten wybitny aktor urodził się w najpiękniejszym dniu roku: 1 maja" - pisały radzieckie gazety. Popularność serialu i roli Klossa trwa do dziś. Serial jest często powtarzany przez telewizyjne stacje, a w Katowicach na początku marca 2009 roku otwarto prywatne Muzeum Hansa Klossa.

 

W swojej karierze występował również m.in w filmach "Miś", "Popioły" czy "Ewa chce spać"

 

Za swoję osiągnięcia otrzymał w 1969 r. Złoty Krzyż Zasługi. Przyznano mu również Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

 

Aktor występował również na małym ekranie. Był prowadzącym teleturniej Telewizji Polskiej "Koło Forturny" i programu "Supergliny" w TVN. Występował również w serialu "Samo Życie".

 

Ostatnią rolą Mikulskiego na dużym ekranie była kontynuacja serialu "Stawka większa niż życie". Film Patryka Vegi pojawił się w kinach w 2012 roku. Wzięło w nim udział dwóch głównych aktorów wyprodukowanego w latach 60. serialu - Stanisław Mikulski i Emil Karewicz.

 

Źródło: Radio ZET
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA