fbTrack

Kraj

Platforma odwoła Ewę Sowińską?

Ewa Sowińska
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
PO ma gotowy wniosek o odwołanie rzecznika praw dziecka – dowiedziała się „Rz”. Politycy Platformy postanowili doprowadzić do usunięcia Sowińskiej ze stanowiska za „sprzeniewierzenie się ślubowaniu”
Chcą też zmienić ustawę o rzeczniku. We wtorek dyskutowali o tym na posiedzeniu prezydium klubu.Wniosek ma być zgłoszony w Sejmie w przyszłym tygodniu. Jego autorką jest Magdalena Kochan. Posłanka szczegółów zdradzać nie chce, choć potwierdza: – Jesteśmy gotowi do finalizacji tego rodzaju przedsięwzięcia.
Sejm może odwołać rzecznika w trzech przypadkach: jeśli on sam zrezygnuje, jeśli jest niezdolny do sprawowania funkcji albo właśnie sprzeniewierzył się ślubowaniu. – Nie mamy wątpliwości, że rzecznik sprzeniewierzył się ślubowaniu. Przede wszystkim częściej występował jako prokurator wobec dziecka niż jego adwokat – mówi Grzegorz Dolniak, wiceszef Klubu PO. PO chce zmienić ustawę, by „podnieść kwalifikacje RPD”
Rzecznik ślubuje m.in. działanie zgodne z konstytucją, dobrem dziecka i rodziny. A także „bezstronność, najwyższą sumienność i staranność”. – We wniosku będą argumenty świadczące, że Sowińska złamała konstytucję, nie była bezstronna i niegodnie reprezentowała urząd – mówi Elżbieta Radziszewska, pełnomocnik rządu ds. równego statusu. Minister przyznaje, że chciałaby jak najszybszej zmiany na tym stanowisku. – Mam wiele pomysłów na współpracę, ale z kimś, komu naprawdę zależy na dobru dziecka – mówi „Rz”. PO planuje też zmiany w ustawie o rzeczniku. Ma ona m.in. „podnosić wymogi kwalifikacyjne kandydatów”. – Mamy gotowy projekt wyposażający rzecznika w nowe instrumenty służące skuteczniejszej ochronie praw dziecka – mówi Kochan. Kilka tygodni temu odwołania Sowińskiej domagali się politycy LiD. Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski skierował ich wniosek do konsultacji prawnych. – Przy moim ogromnym krytycyzmie wobec stylu pracy rzecznika nie bardzo istnieje ścieżka jego odwołania, chyba że zniknie ta instytucja lub będzie głęboko przekształcona. – To dziecinna konkurencja. Marszałek trzyma w szufladach nasze projekty, czekając, aż PO zgłosi własne – komentuje Izabela Jaruga-Nowacka z LiD. Jednak PO może liczyć na poparcie lewicy. – Ważne, by dzieci miały dobrego rzecznika, bo do tej pory miały pecha – dodaje Jaruga-Nowacka. Ale mimo tego poparcia PO może mieć problem, bo sprzeniewierzenie się ślubowaniu może nie wystarczyć. W Sejmie są ekspertyzy zlecone jeszcze, gdy RPD był Paweł Jaros, z których wynika, że to zbyt niejasna podstawa.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL