fbTrack

Kościół

Projekt Centrum JP2

Rzeczpospolita
Inwestycja w Łagiewnikach. Papieskie centrum będzie przypominało świątynię pod otwartym niebem
Wybrano projekt młodego krakowskiego architekta Andrzeja Mikulskiego. Wygrał on w drugim konkursie, gdy pierwszy – międzynarodowy nie wyłonił prac nadających się zdaniem organizatorów do realizacji.
Centrum „Nie lękajcie się!” mieścić się będzie w krakowskich Łagiewnikach na terenie dawnych Zakładów Sodowych Solvay. Podczas II wojny światowej przez prawie cztery lata jako robotnik pracował tam Karol Wojtyła. – Zarys całości centrum przypomina symbolicznie świątynię pod gołym niebem. Nawę główną stanowi łąka tzw. Małych Błoń, miejsce dużych zgromadzeń wiernych – prezentował wczoraj projekt Andrzej Mikulski.
Łąkę będą ograniczać kamienne słupy z encyklikami Jana Pawła II. Przez środek pobiegnie aleja, na której upamiętnione będą papieskie pielgrzymki do Polski i ważne fakty pontyfikatu. Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób. – Poprowadzi ona do znajdującego się nieco wyżej placu Jana Pawła II pełniącego funkcję jakby prezbiterium świątyni – mówi projektant. Plac ma przypominać wielkością rynek w Wadowicach, rodzinnym mieście Karola Wojtyły. Wokół niego stanie większość budynków centrum. Główne miejsce zajmie kaplica z wysoką wieżą. Obok: dom Jana Pawła II z multimedialnym i inter-aktywnym muzeum, instytut naukowo-badawczy, domy spotkań młodzieży i rekolekcyjny, centrum konferencyjne z salami wystawowymi, ośrodek wolontariatu oraz hotel i pensjonat. Elewacje gmachów zaprojektowane są tradycyjnie z cegły i kamienia wapiennego – jak w wielu historycznych budynkach Krakowa. Architekt ustawił budynki tak, by tworzyły nieduże miasteczko z uliczkami, dziedzińcami i mostkami. Z placu Jana Pawła II widać będzie pobliskie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia słynącego kultem Jezusa Miłosiernego i świętej Faustyny. Było ono niezwykle bliskie naszemu papieżowi. Z sanktuarium pielgrzymi pieszo przejdą do centrum otoczonego ze wszystkich stron zielenią. – Projekt urzekł mnie swoją prostotą i czytelną myślą zapisaną w architekturze – mówił wczoraj kardynał Stanisław Dziwisz, inicjator powstania centrum. Jego celem jest upamiętnienie i przekazanie nowym pokoleniom nauczania i myśli Jana Pawła II. W zamyśle osobistego sekretarza zmarłego papieża budowa ma być dziełem wiernych z całego świata, którzy przekażą na ten cel datki. Sam na jego potrzeby przekazał honorarium za swą książkę „Świadectwo” (wspomnienia o Janie Pawle II), która ukazała się w kilku krajach. powierzchnia caŁkowita: - 10 hektarów Powierzchnia budynków: - 36 tys. mkw. (w tym 18 tys. mkw. hotel i dom pielgrzyma) Kaplica: - 600 mkw. muzeum: - ok. 7 tys. mkw. Koszt inwestycji: - ok. 200 mln zł, do tej pory zebrano 7 mln zł Planowane rozpoczęcie budowy: - 16 października 2008 r. Zakończenie: - 2013 rok j.sad. Więcej o Centrum i jego projekcie na stronie www.janpawel2.pl
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL