fbTrack

Biznes

ZUS ma nową wiceprezes od finansów

Dr Maria Szczur będzie od poniedziałku nową wiceprezes ZUS odpowiedzialną za finanse
Wiceprezes zamierza wprowadzić racjonalizację wydatków w spółce. Rada nadzorcza ZUS pozytywnie zaopiniowała jej kandydaturę pod koniec tego tygodnia.
Jak powiedział „Rz” Jerzy Miller, szef rady nadzorczej ZUS, decyzja nie zapadła jednomyślnie. Część członków rady miała wątpliwości, czy nie powinna być to osoba z doświadczeniem w bankowości albo finansista. Maria Szczur jest z wykształcenia ekonomistką, wykładowcą wyższych uczelni specjalizującą się w systemach zabezpieczenia społecznego. Do niedawna była ekspertem Banku Światowego i MPiPS w kwestiach ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych. Od dwóch lat jest związana z ZUS. Najpierw była dyrektorem III oddziału w Warszawie, a do wczoraj stołecznego oddziału.
ZUS i FUS nie są klasycznymi instytucjami finansowymi, gdzie trzeba umieć odpowiednio inwestować pieniądze – tłumaczy Miller. – FUS zbiera przecież mniej składek, niż wydaje. W funduszu możliwe są jedynie krótkie, parodniowe czy dzienne, lokaty bankowe – mówi. Zdaniem Millera ważniejsze jest to, by osoba, która będzie zarządzała finansami, zapewniła racjonalizację wydatków w samym ZUS oraz umiała zarządzać instytucją, w której pracuje ponad 40 tys. osób . – Większą część swojego zawodowego życia zajmuję się systemem ubezpieczeń społecznych. Dodatkowo moim atutem jest to, że przez dwa lata kierowałam najpierw jednym, a teraz drugim dużym oddziałem ZUS – powiedziała nam Maria Szczur. Jej zdaniem ważne jest, by w centrali ZUS umiano korzystać z doświadczeń wynikających z pracy w oddziałach. Do tej pory nieco tego brakowało. Zapowiada racjonalizację wydatków w zakładzie, lepszą organizację pracy oraz upowszechnienie dobrych praktyk. Jeremi Mordasewicz, ekspert Lewiatana, członek RN, komentuje: – To, co mnie zaniepokoiło, to to, iż pani Szczur bardziej koncentruje się na jakości usług świadczonych przez ZUS niż na ich kosztach. Wiceszef zakładu nie tylko zarządza budżetem ZUS sięgającym 3,4 mld złotych, ale też ok. 132 mld złotych z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego wydawane są emerytury, renty i inne świadczenia.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL