fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Rocznica odbicia „Rudego”

Pierwszy raz harcerze z ZHR i ZHP razem uczczą rocznicę akcji pod Arsenałem
W tym roku minie 65 lat od najsłynniejszej akcji Szarych Szeregów, w której odbito Jana Bytnara „Rudego” z rąk gestapo. Z tej okazji Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej po raz kolejny organizuje Rajd Meksyk. Jego nazwa pochodzi od kryptonimu tamtej akcji – „Meksyk II”.
Na obchody do Warszawy przyjedzie ponad 700 harcerzy z całej Polski. – To nie tylko uczczenie pamięci tych, którzy stracili życie w akcji pod Arsenałem, ale też świetna promocja harcerstwa i nowoczesnego patriotyzmu – mówi Piotr Trąbiński, rzecznik prasowy rajdu, i zachęca wszystkich mieszkańców Warszawy do wzięcia udziału w obchodach. – W sobotę w Forcie Czerniakowskim będzie się można przejechać czołgiem, pływać pontonem i strzelać z wiatrówki. Po Warszawie będzie też jeździł zabytkowy tramwaj.
Jak jednak podkreśla, najważniejszym elementem rocznicy będzie oddawanie krwi w ramach akcji „65 litrów krwi na 65. rocznicę akcji pod Arsenałem”. Krew będzie można oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie przy ul. Saskiej 63 oraz w niedzielę na pl. Bankowym.
W tym roku pierwszy raz w historii główne niedzielne uroczystości organizowane są wspólnie przez ZHR i ZHP. Udział w nich zapowiedzieli prezydent Lech Kaczyński i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Najważniejsze punkty obchodów:
sobota
- 15.00 – 17.00 – przysięga Szarych Szeregów w podziemiach kościoła św. Krzyża w Warszawie
- 15.00 – inscenizacja akcji pod Arsenałem w wykonaniu harcerek na placu Krasińskich
- 18.00 – panel dyskusyjny „Wyzwania pokolenia JP2”w Sejmie z udziałem Jacka Karnowskiego, Piotra Semki, Michała Sułdrzyńskiego
niedziela
- 9.30 – msza św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela
- 11.00 – 16.00 – finał akcji „Krew za krew” na pl. Bankowym
- 12.00 – uroczysta zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza
- 13.00 – uroczysty apel centralny, odczytanie opisu akcji pod Arsenałem. Wszystko w miejscu akcji na ul. Długiej 52
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA