fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Wypracowano pakiet ws. wielostronnego rozejmu na Ukrainie bez udziału Sikorskiego

AFP
Podczas rozmów w Berlinie przedstawiciele Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec wypracowali "mapę drogową" dojścia do wielostronnego rozejmu na Ukrainie. Inaczej, niż dotychczas przy podobnych sytuacjach, zabrakło wśród negocjujących szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego.
We wspólnej deklaracji ministrowie Pawło Klimkin, Siergiej Ławrow, Frank-Walter Steinmeier i Laurent Fabius - zaapelowali o "zwołanie do 5 lipca grupy kontaktowej w celu wypracowania obustronnego i bezwarunkowego porozumienia w sprawie trwałego zawieszenia broni". Warto zauważyć, że w  skład grupy kontaktowej wchodzą przedstawiciele nie tylko  Rosji i Ukrainy, ale także separatyści ze wschodniej części kraju oraz przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).
Nieobecność ministra Sikorskiego podkreślają  niemieckie agencje, przypominając, że polski szef dyplomacji w lutym negocjował, a następnie ogłosił: Jest porozumienie na Ukrainie.
Wszyscy także pamiętają, że w trakcie prowadzenia negocjacji z liderami protestujących Ukraińców Radosław Sikorski pozwolił sobie na dość kontrowersyjną wypowiedź. Jeśli nie poprzecie porozumienia, będziecie mieć stan wojenny, będziecie mieć armię. Wszyscy będziecie martwi – powiedział szef polskiego MSZ jednemu z opozycjonistów. Słowa Sikorskiego nagrała wówczas kamera.
Biorąc jednak pod uwagę aferę taśmową, której jednym z bohaterów jest RadosławSikorski, ale także analizując stosunek ministra Ławrowa do polskiego szefa MSZ, przyczyn braku obecności Sikorskiego w Berlinie może być więcej.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA