fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak zarządzać wydatkami

Tylko nowe dziesięciolatki bez zmian

Rosną stopy procentowe i odsetki od lokat bankowych. Ministerstwo Finansów podniosło więc oprocentowanie dwuletnich i czteroletnich obligacji sprzedawanych w sieci PKO BP.
W kwietniu odsetki od nowej emisji dwulatek wyniosą 5,7 proc. w skali roku (w marcu było 5,5 proc.), a od czterolatek 6,5 proc. (było 6,25 proc.). Oprocentowanie papierów dwuletnich jest stałe, natomiast czteroletnich będzie zmieniało się w kolejnych latach w zależności od wskaźnika inflacji, do którego zostanie dodana marża w wysokości 2,5 pkt proc. Za dziesięciolatki wyemitowane w kwietniu dostaniemy tyle samo co w marcu – 6,75 proc. w skali roku. Taka stawka będzie obowiązywać w pierwszym roku. W kolejnych będzie ustalana na podstawie wskaźnika inflacji powiększanego o 2,75-proc. marżę.
W kwietniu będą też oferowane trzylatki wyemitowane w lutym. Ich oprocentowanie zmienia się co pół roku. Obecnie wynosi 5,51 proc. Ci, którzy mają obligacje dwuletnie lub czteroletnie wykupywane w kwietniu tego roku, mogą zamienić je na papiery nowej emisji. Dyspozycję trzeba złożyć np. w okienku bankowym PKO BP na trzy dni przed terminem wykupu.
W takiej sytuacji za nowe obligacje płacimy pieniędzmi z wykupu starych. Zyskujemy 10 gr na każdej sztuce, ponieważ cena zamiany wynosi 99,90 zł (normalnie 100 zł). Z inwestycji w obligacje detaliczne możemy wycofać się przed terminem. Nie tracimy naliczonych odsetek, za to bank pobiera 1 zł od każdego wykupionego wcześniej papieru.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA