fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Pełnoletność także w sprawach podatkowych

Jeśli student czy uczeń oprócz dochodów zwolnionych z podatku lub opodatkowanych ryczałtowo miał jakiekolwiek inne, np. z pracy przez część roku, z umowy- -zlecenia, musi złożyć samodzielnie zeznanie podatkowe na PIT-37
Odnoszą się wtedy do niego wszystkie reguły dotyczące innych podatników. Rozlicza się samodzielnie, jeśli w 2007 r. albo wcześniej przekroczył 18. rok życia. Rozliczenie się z dochodów uzyskanych przez młodych ludzi przed dniem osiągnięcia pełnoletności obciąża ich rodziców.
Sporządzanie zeznania rocznego zacząć trzeba od zaopatrzenia się w formularze podatkowe i skompletowania PIT od płatników. Formularze można otrzymać w urzędzie skarbowym albo ściągnąć z naszej strony w Internecie. Także dorabiający uczniowie i studenci powinni już otrzymać PIT za 2007 r. od firm i instytucji, w których zarobkowali (płatnicy mieli na to czas do końca lutego). Są one podstawą do sporządzenia zeznania rocznego. Zeznanie podatkowe za 2007 r. muszą złożyć także wówczas, gdy dochody nieobjęte zwolnieniami nie przekroczyły 3013 zł. Jeśli okaże się, że były niższe niż ta kwota, urząd skarbowy zwróci całą pobraną zaliczkę na podatek, bo uzna ją za nadpłatę.
Z reguły młodzi ludzie rozliczają się na PIT-37. Po PIT-36 muszą sięgnąć tylko wówczas, gdy uzyskali dochody z pracy za granicą. Jak wszystkim podatnikom przysługują im ulgi i odliczenia, np. na użytkowanie Internetu, z racji darowizny na szlachetne cele, oraz prawo przeznaczenia 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. W razie korzystania z ulg muszą pamiętać także o wypełnieniu załącznika PIT/O. Zeznanie muszą złożyć także uczniowie i studenci, którzy otrzymują rentę rodzinną po zmarłym rodzicu i jednocześnie w 2007 r. uzyskali inne dochody opodatkowane wedle skali podatkowej. Nie składają zeznania, jeśli jedynym ich dochodem (poza zwolnionymi z podatku i opodatkowanymi ryczałtowo) była renta rodzinna. Wtedy rozliczy ich z fiskusem Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA