fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Japońskie polowania na wieloryby straciły status naukowych

Flickr
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że połowy wielorybów prowadzone przez Japonię nie mają charakteru naukowego, jak przez długie lata utrzymywał ten kraj.
Sprawę japońskich połowów do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, najwyższego organu sądowego ONZ, skierowała w 2010 roku Australia. Kwestionowała bowiem twierdzenie Japonii, że ta łowi wieloryby wyłącznie w celach naukowych. Argumentowała, że pod przykrywką badań naukowych kraj ten uprawia wielorybnictwo czysto komercyjne.
Japonia argumentowała, że próba zmiany jej narodowych obyczajów, z których jednym jest traktowanie mięsa wieloryba jako przysmaku, jest porównywalna z żądaniem Hindusów, by na świecie zabroniono zabijania krów.
Choć konsumpcja mięsa wielorybów w Japonii w ciągu ostatnich lat znacząco spadła, jest ono jeszcze dla wielu prawdziwym rarytasem.
Dzisiejszy wyrok Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości jest wiążący. Odczytujący wyrok słowacki sędzia Peter Tomka nakazał tymczasowe wstrzymanie japońskiego programu wielorybniczego.
- Dowody nie wskazują, że projekt i jego realizacja są uzasadnione w odniesieniu do zamierzonych celów - stwierdził sędzia.
Sąd podjął tę decyzję 12 głosami do 4. Zarządził, że Japonia powinna cofnąć istniejące pozwolenia i licencje udzielone na połów wielorybów w ramach JARPA II (Japoński Program Antarktyczny, zezwalający na polowanie na te ssaki w rejonie Antarktyki). Ma też powstrzymać się od udzielania kolejnych zezwoleń. Sąd podkreślił, że wydane w ramach tego programu zezwolenia nie miały i nie mają nic wspólnego z badaniami naukowymi.
Japonia łowiła dotąd  corocznie około tysiąca wielorybów.
Wysocy urzędnicy w Tokio zadeklarowali, że Japonia będzie przestrzegać wyroku Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.
Dzisiejszy wyrok jest sukcesem Australii i środowisk walczących z japońskim wielorybnictwem, choć jednocześnie nie oznacza końca połowów na wieloryby. Japonia realizuje bowiem drugi, mniejszy program wielorybniczy na północnym Pacyfiku.
Oprócz tego na wieloryby wciąż polują Islandia i Norwegia, które w 1986 roku odrzuciły moratorium na komercyjne połowy tych ssaków.
Japońskie polowania na wieloryby (Uwaga, film zawiera sceny drastyczne)
Źródło: theguardian.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA