fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Co to jest polisa GAP

Chcę ubezpieczyć firmową flotę pojazdów. W skład pakietu może wejść ubezpieczenie GAP. Co mi może dać? Czy nie wystarczy mieć ubezpieczeń takich jak AC, OC i NNW?
Samochód traci na wartości od początku jego użytkowania, szczególnie gdy został kupiony jako nowy. Z kolei odszkodowanie nie może wynieść więcej niż powstała szkoda. Zatem, jeżeli pojazd zostanie ukradziony albo całkowicie zniszczony, pieniądze otrzymane od zakładu ubezpieczeń z polisy autocasco nie wystarczą na zakup nowego samochodu. Jest to problem zwłaszcza wtedy, gdy samochód jest leasingowany, ponieważ w takiej sytuacji wartość odszkodowania nie pokryje całości wydatków, jakie przedsiębiorca będzie musiał ponieść wobec leasingodawcy, a także wtedy, gdy auto zostało kupione na kredyt. W tym ostatnim przypadku przedsiębiorcy grozi zostanie bez samochodu, ale z kredytem do spłacenia.
Ubezpieczenie GAP (Guaranteed Asset Protection) to inaczej ubezpieczenie od utraty wartości pojazdu w przypadku szkody całkowitej, czyli kradzieży bądź zniszczenia samochodu. Stanowi ono uzupełnienie polisy autocasco, z której odszkodowanie jest wypłacane do wartości rynkowej pojazdu. Ubezpieczenie GAP pozwoli otrzymać dodatkowe odszkodowanie, które pokryje różnicę pomiędzy sumą, za jaką auto zostało kupione, a odszkodowaniem wypłaconym z polisy autocasco, które jest określane na podstawie aktualnej wartości rynkowej. Innymi słowy: odszkodowanie z autocasco plus odszkodowanie z GAP dają kwotę równą pierwotnej cenie pojazdu. Dzięki tej polisie ubezpieczony będzie miał więc środki na zakup fabrycznie nowego samochodu.
W przypadku kupna aut nowych jest to GAP fakturowy, czyli klient w razie szkody całkowitej lub kradzieży auta otrzyma różnicę między wartością fakturową auta a odszkodowaniem z polisy autocasco. Możliwy jest też GAP indeksowy, kiedy klient otrzymuje dopłatę do odszkodowania z autocasco, wynoszącą kilka lub kilkanaście procent wartości rynkowej samochodu z dnia szkody. GAP indeksowy jest tańszy niż GAP fakturowy. GAP finansowy to z kolei ubezpieczenie zapewniające dodatkowe odszkodowanie ustalane jako różnica pomiędzy wartością samochodu a wartością zobowiązania w dniu powstania szkody i pozwala na otrzymanie kwoty stanowiącej wartość kredytu pozostałego do spłaty.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA