fbTrack

Świat

Masakra w Nigerii

Zamach w Maiduguri
AFP
Dwa wybuchy w zatłoczonym centrum miasta Maiduguri w północno-wschodniej Nigerii spowodowały śmierć co najmniej 50 osób. Wśród ofiar jest wiele dzieci.
Początkowo agencje informowały o 10 ofiarach, le ich liczba szybko wzrosła.
W Maiduguri znajduje się siedziba sił wojskowych walczących z terrorystyczną organizacją Boko Haram, która prowadzi w okolicy intensywną działalność. Do wybuchów doszło na zatłoczonym rynku niedaleko lotniska. Jeden ładunek wybuchowy był umieszczony w wózku z drewnem, drugi - w samochodzie osobowym. Gdy po pierwszej eksplozji ludzie rzucili się do ratowania ofiar, eksplodował drugi ładunek.
W chwili wybuchu ludzie stłoczeni byli w sali, w której można było oglądać relację z  meczu piłki nożnej, tuż obok znajdowała się sala, w której przygotowywano przyjęcie weselne. Obszar, w którym doszło do ataku, jest ostatnio coraz intensywniej atakowana przez bojówki Boko Haram, które dążą do założenia w Nigerii państwa rządzonego zasadami szariatu. Trzy stany Nigerii, Adamawa , Yobe i Borno, były w ciągu ostatnich tygodni miejscem krwawych ataków Boko Haram. W czwartek w ubiegłym tygodniu w ataku na jedno z miast i okoliczne wioski w stanie Adamawa zginęło 37 osób. W ostatni poniedziałek Boko Haram zaatakowała internat szkolny, zginęło wówczas 29 uczniów. Prezydent Nigerii w ubiegłym roku ogłosił na terenie wspomnianych trzech stanów stan wyjątkowy, próbując ograniczyć rebelię, ale posunięcie okazało się nieskuteczne, a Boko Haram nasiliła ataki w tym regionie. Boko Haram wciąż zabija w Nigerii
Źródło: BBC

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL