fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biura podróży

Tureckie wizy wracają na lotniska

Dzieki e-kioskom będzie można uzyskać wizę na lotnisku
Bloomberg
Tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowało, że przywróci możliwość zaopatrywania się przez turystów w wizy na lotniskach. Dopóki nie zadziała w pełni system wydawania wiz elektronicznych
11 kwietnia miał wejść w życie przepis, że wizy można uzyskać jedynie w tureckich konsulatach lub za pośrednictwem Internetu, po wypełnieniu i wysłaniu formularza dostępnego w jednym z trzech języków: angielskim, hiszpańskim lub francuskim.
Wcześniej wizy turyści kupowali po przylocie do Turcji, na lotnisku. Zwykle wymagało to kilku lub kilkunastu minut oczekiwania w kolejce do urzędnika i gotówki w ręku na opłacenie wizy w postaci stempla w paszporcie.
Kiedy Turcja ogłosiła w zeszłym roku, że od 11 kwietnia można wjechać do tego kraju tylko z wizą z Internetu, i to w dodatku opłaconą wyłącznie kartą kredytową, polscy touroperatorzy złapali się za głowy. Przestraszyli się, że wielu klientów nie będzie potrafiło lub chciało załatwiać sobie samemu wizę. Wskazywali też, że nie wszyscy mają karty kredytowe, a nawet jeśli mają, nie koniecznie lubią płacić nimi w sieci. To groziło, że turyści będą rezygnować z wyjazdów do Turcji.
Z interwencją w tej sprawie do ambasady Turcji w Warszawie wybrała się delegacja - Polskiego Związku Organizatorów Turystyki i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych.
Dowiedziała się tam, że nowe przepisy zostały wprowadzone pod wpływem sugestii Unii Europejskiej i nie można ich już cofnąć. Polacy postulowali w rozmowie z sekretarzem ambasady, by Turcy wprowadzili więc jakieś rozwiązanie przejściowe i żeby przetłumaczyli na polski stronę internetową (www.evisa.gov.tr).
Dzisiaj przyszła wiadomość z Ankary, że Turcy łagodzą drastyczne zmiany. W okresie przejściowym, a więc w całym sezonie 2014 roku, będzie można uzyskać wizy również po staremu.Dodatkowo na lotniskach będą instalowane elektroniczne kioski, wydające wizy.
E-kioski będą drukować wizy, za które będzie można zapłacić nie tylko kartami Visa i MasterCard (jak w Internecie), ale również kartami kredytowymi innych marek oraz kartami debetowymi.
- To bardzo dobra wiadomość - komentuje Efe Turkel z Neckermanna. Jak mówi, możliwość uzyskania wizy na granicy, czyli na lotnisku, eliminuje groźbę sytuacji, że ktoś kto zapomniał lub nie wiedział, jak uzyskać wizę z sieci, a przyleciał już do Turcji, nie będzie zawrócony do Polski.
Jednocześnie turecki MSZ zapewnia, że przed 11 kwietnia jego strona z e-wizami będzie miała też inne wersje językowe: niderlandzką, norweską, polską, niemiecką, arabską i chińską.
Biura podróży będą też mogły, podkreśla ministerstwo, załatwiać zbiorczo wizy dla swoich klientów.
Źródło: turystyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA