fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Publicystyka

Nowi starzy przyjaciele

Jako kraje podzielające podstawowe ?wartości możemy współpracować ?na przykład na rzecz pomocy ?dla wschodnich sąsiadów państw ?Grupy Wyszehradzkiej oraz zachodnich Bałkanów – pisze minister spraw zagranicznych Japonii.
Podczas wizyty na Węgrzech w sierpniu ubiegłego roku miałem okazję zwiedzić historyczne miasto Wyszehrad i znajdujący się tam zamek, w którym w 1335 roku królowie Polski, Czech i Węgier naradzali się w sprawie możliwego wspólnego działania.  W nawiązaniu do tego historycznego wydarzenia, 21 lat temu w tym samym miejscu Polska, Czechy, Węgry i Słowacja, w poczuciu łączących je historycznych więzi i podobnych aspiracji, podjęły decyzję o ścisłej i głębokiej współpracy.
11 lat temu, w 2003 roku do tego grona została zaproszona także Japonia. Na zachodzie kontynentu euroazjatyckiego mamy więc cztery kraje wyszehradzkie, które w wyniku rewolucji węgierskiej 1956 roku, praskiej wiosny 1968 roku i wreszcie działalności NSZZ „Solidarność" roku 1980 definitywnie zdobyły wolność, demokrację, pokój i dobrobyt. Na wschodzie zaś jest Japonia, pionier wśród rozwiniętych demokracji Azji. Kontakty bilateralne między tymi czterema państwami i Japonią trwają od niemal 100 lat, a w ubiegłym roku przypadło dziesięciolecie współpracy w ramach „V4+Japonia". W czerwcu 2013 roku premierzy pięciu krajów spotkali się w Warszawie na pierwszym wspólnym szczycie. W oparciu o rezultaty naszych rozmów i wzajemne doświadczenia pragnę budować z krajami Grupy Wyszehradzkiej bliskie relacje, na miarę XXI wieku. Jesteśmy przecież starymi, a zarazem nowymi przyjaciółmi.
Taka myśl przyświecała mi podczas rozmów z moimi kolegami z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, kiedy spotkaliśmy się 11 listopada ubiegłego roku w Delhi. Upewniliśmy się po raz kolejny, że istnieje wiele zagadnień, nad którymi państwa Grupy Wyszehradzkiej i Japonia mogą wspólnie pracować. Jako kraje podzielające podstawowe wartości, takie jak demokracja i gospodarka rynkowa, możemy współpracować na przykład na rzecz pomocy dla wschodnich sąsiadów państw Grupy oraz zachodnich Bałkanów. Osiągnęliśmy porozumienie co do realizacji wspólnych projektów m.in. w Mołdawii, Serbii, Bośni i Hercegowinie oraz Czarnogórze. Mając na uwadze fakt, że kwestie bezpieczeństwa w Azji Wschodniej i Europie są ze sobą powiązane, a także pozostając świadomymi wagi rządów prawa, podzielamy przekonanie, że możliwa jest współpraca między naszymi regionami przez wzajemne poznawanie się i wymianę poglądów. Dla realizacji promowanej przez Japonię idei „aktywnych działań na rzecz pokoju" kraje Grupy Wyszehradzkiej są jednym z najbardziej odpowiednich partnerów globalnych.
Rok 2014 został ogłoszony „Rokiem wymiany V4+Japonia". Intensyfikacja wzajemnych kontaktów jest bowiem niezwykle ważna dla przyszłych stosunków między krajami Grupy Wyszehradzkiej i Japonią. W Tokio, Warszawie, Pradze, Budapeszcie i Bratysławie trwają obecnie prace nad organizacją wspólnych koncertów, prezentacji tradycyjnej kultury, seminariów na temat Japonii i wielu innych projektów. Przed trzema laty Japonia doświadczyła ogromnej tragedii, jaką było wielkie trzęsienie ziemi w północno-wschodnim rejonie kraju, i wciąż jeszcze, także przy wsparciu krajów Grupy Wyszehradzkiej, pracuje nad usuwaniem skutków kataklizmu i odbudową kraju. Tokio zostało ponadto wybrane na organizatora Letnich Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2020 roku. Japonia odzyskała energię.
Mam nadzieję, że  „Rok Wymiany V4+Japonia" stanie się dla wielu z Państwa okazją do odwiedzenia Japonii, a to zaowocuje dalszym pogłębieniem relacji między naszymi krajami.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA