fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Kiedy powstaje dochód przy sprzedaży udziałów

Przychodem ze sprzedaży ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej jest różnica między kwotą uzyskaną ze sprzedaży a wartością wkładów wniesionych do spółki
W 2005 r. przystąpiłam do spółki komandytowej, nabywając wkład w wysokości 4000 zł. W lipcu 2007 r. zwiększyłam wkład do 14 000 zł. W październiku sprzedałam swoje prawa i obowiązki, a tym samym udziały w wysokości 14 000 zł osobie, która wstąpiła do spółki na moje miejsce. Czy sprzedaż udziałów w spółce komandytowej powinna być uwzględniona w PIT?
Odpowiada Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy w kancelarii Welsyng.pl: Tak. Przychód ze sprzedaży ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej to przychód z praw majątkowych (art. 18 ustawy o PIT). Dochodem do opodatkowania jest różnica między kwotą uzyskaną ze sprzedaży a wartością wkładów wniesionych do spółki. W razie osiągnięcia takich dochodów nie ma obowiązku płacenia zaliczki na podatek dochodowy w trakcie roku. Natomiast po jego zakończeniu dochody te trzeba skumulować z innymi opodatkowanymi na zasadach ogólnych, w związku z czym należy je wykazać w zeznaniu rocznym. W opisanej w pytaniu sytuacji dochód nie wystąpi, gdyż kwota przychodu ze sprzedaży udziału w spółce komandytowej jest równa wysokości wkładu do spółki.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA