fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Chomikuj wciąż unika procesu

www.sxc.hu
Magdalena Lemańska
Portal pozwany przez 15 wydawców za nielegalne obracanie ich treściami na razie działa jak dotąd.
Choć wydawcy skierowali sprawę do sądu już kilka miesięcy temu, ich proces przeciwko portalowi Chomikuj.pl ciągle nie ruszył. – Mamy za sobą etap formalnego badania przez sąd na wniosek drugiej strony, czy pozew złożony przez wydawców w postępowaniu grupowym spełnia kryteria – mówi mecenas Agnieszka Wiercińska-Krużewska z kancelarii Wierciński Kwieciński Baehr, która prowadzi sprawę w imieniu 15 wydawców książek.

Zażalenie opóźni proces

Pełnomocnicy portalu Chomikuj.pl zgłosili szereg wątpliwości. Sąd na ich wniosek badał m.in. czy przypadkiem każdy z wydawców nie powinien jednak osobno pozwać portalu. – My przekonywaliśmy jednak, że naruszający prawa wydawców jest cały system stosowany przez Chomikuj.pl. Sąd wydał postanowienie, że dopuszcza pozew grupowy – mówi mec. Wiercińska-Krużewska. To jednak nie rozwiązuje wszystkich problemów, bo prawnicy Chomikuj.pl złożyli w tej sprawie zażalenie. – Nie wiadomo, jak długo potrwa jego rozpatrywanie. Mogą to być trzy miesiące, może być nawet pół roku – mówi prawniczka wydawców.
599mln dol. to prognozowana wartość rynku książki w Polsce (wraz z podręcznikami) według PwC
Jak tłumaczy Piotr Hałasiewicz, rzecznik Chomikuj.pl, w  ocenie właścicieli portalu pozew wydawców nie nadaje się do rozpatrzenia „w tej specyficznej procedurze". – Został przygotowany w taki sposób, iż dalsze skuteczne prowadzenie procesu byłoby niemożliwe i dlatego powinien zostać odrzucony. Złożyliśmy zażalenie, wierzymy, że jest ono dobrze umotywowane. Ze spokojem czekamy na decyzję sądu wyższej instancji – mówi.
Kiedy ruszy zbiorowo wytoczony przez wydawców proces, do grupy pozywających będą mogły dołączać kolejne firmy, także niewydawnicze (branża książkowa liczyła, że do procesu włączą się np. firmy fonograficzne). – Już dziś mogą się zgłaszać do wydawnictwa WoltersKluwer – mówi mec. Wiercińska-Krużewska.

Sąd: wydawcy nie muszą przepraszać

Portal walczy z wydawcami na dwóch frontach. Jeszcze w ubiegłym roku – jako pierwszy – pozwał Polską Izbę Książki za nazywanie go pirackim serwisem. W lutym tego roku Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo administratora portalu Chomikuj.pl firmy FS File Solutions Limited przeciwko Polskiej Izbie Książki o naruszenie dóbr osobistych i zobowiązanie do opublikowania przeprosin. – Sąd uznał, że wypowiedzi Polskiej Izby Książki nie były bezprawne, ponieważ Izba zasadnie występowała w interesie wydawców, których prawa są naruszane przez administratora Chomikuj.pl – komentowała wtedy mec. Wiercińska-Krużewska. Spółka FS File Solutions Limited złożyła od tej decyzji apelację – jesienią wypowie się w tej sprawie sąd apelacyjny.
Wydawcy chcą, by Chomikuj.pl przestał umożliwiać internautom wymienianie się plikami z treściami, do których to oni mają prawa. Na portalu można znaleźć całe zeskanowane książki z ich portfolio. Portal tłumaczy, że nie odpowiada za treści, jakimi użytkownicy obracają w jego ramach, ale chętnie usuwa te, które zostaną mu wskazane jako nielegalne.
Skala działania Chomikuj.pl w polskiej sieci jest duża. Z danych Megapanelu PBI/ Gemius wynika, że w czerwcu miał 6,4 mln użytkowników, czyli prawie jedną trzecią polskich internautów, co dało mu 12. miejsce w rankingu najpopularniejszych witryn internetowych w kraju.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki m.lemanska@rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA