fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Popyt na działki inwestycyjne

W pierwszym semestrze br. inwestorzy wydali w Polsce ok. 300 mln zł na grunty komercyjne
Domy.pl
W pierwszym półroczu wartość transakcji na rynku gruntów inwestycyjnych wyniosła ok. 300 mln zł. Stanowi to 20 proc. obrotów z całego 2012 r. (1,5 mld zł) – zauważają przedstawiciele spółki Colliers International.
Choć pierwsze półrocze 2013 r. przyniosło pewną stabilizację cen gruntów komercyjnych, kłopoty finansowe niektórych deweloperów prowadzą do wyprzedaży działek. Dodatkowo na rynek trafiają tereny inwestycyjne wystawiane przez banki. Podaż jest więc nadal duża.
– Mimo to brakuje nieruchomości, które spełniałyby wymagania deweloperów. Niekorzystna lokalizacja, czy sytuacja prawna działki uniemożliwiająca jej efektywne zagospodarowanie, stanowią główne przyczyny, dla których  części gruntów nie można sprzedać  - twierdzą analitycy.
W tym roku największym zainteresowaniem cieszą się działki pod zabudowę biurową i handlową (65  proc. wszystkich transakcji), podczas gdy 30 proc. wydanych sum przypadło na grunty pod zabudowę mieszkaniową, a 5 proc.  - pod magazyny. Około 80-85 proc. zakupionych gruntów pod biura i mieszkania znajduje się w Warszawie – podają analitycy Colliers International.
W sektorze handlowym znów rośnie zainteresowanie dużymi miastami. Jednocześnie nie słabnie atrakcyjność mniejszych miast, o liczbie mieszkańców przekraczającej 30 tys., w których zakupione tereny przeznaczane są m.in. na małe parki handlowe. Coraz bardziej popularne staje się zawieranie umów warunkowych czyli z odroczoną płatnością,  jednak nie w dłuższym okresie niż  18-24 miesiące.
- Deweloperzy nie mogą pozwolić sobie na zamrożenie pieniędzy, dlatego preferują zakup gruntów, na których mogą jak najszybciej rozpocząć budowę. Obecnie większość inwestycji planowana jest krótkoterminowo, co oznacza, że powinny się one rozpocząć i zakończyć w ciągu pięciu lat – zapewnia Emil Domeracki,  przedstawiciel Działu Gruntów Inwestycyjnych w Colliers International.
Mimo słabych obrotów na rynku gruntów w pierwszym półroczu, drugi semestr przyniesie duży wzrost aktywności inwestorów. Zdaniem przedstawicieli Colliers International, wartość transakcji zrealizowanych 2013 r. przewyższy kwotę zakupów dokonanych rok temu.
- Dwa ostatnie kwartały 2013 r. przyniosą  wiele umów kupna gruntów pod biurowce i obiekty handlowe, natomiast mniejsza aktywność będzie widoczna w sektorze mieszkaniowym. Największym zainteresowaniem cieszyć się będą miasta takie jak Warszawa, Wrocław czy Kraków, a w drugiej kolejności - Gdańsk i Poznań – prognozuje Emil Domeracki. - Należy zaznaczyć, że większość inwestycji zakupowych na rynku gruntów inwestycyjnych będzie  miała miejsce w Warszawie – dodaje.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA