fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Odwołanie z urlopu: Pracodawca a dane osobowe pracownika na urlopie wypoczynkowym

Ochrona danych osobowych w prawie pracy: Aby pozyskać informację ?o pracowniku, potrzebny jest konkretny przepis rangi ustawowej.
www.sxc.hu
Aby móc odwołać etatowca z urlopu, pracodawca powinien znać, gdzie będzie on spędzał wakacje i jak się z nim wtedy skontaktować. Choć przepisy nie dają mu takich uprawnień.
Ochrona danych osobowych w prawie pracy uzyskała tak restryktywną dla pracodawców regulację (art. 221 k.p.), że w jej efekcie aby pozyskać każdą informację o pracowniku, potrzebna jest podstawa prawna w postaci konkretnego przepisu rangi ustawowej. I można by poprzestać na tym powszechnie spotykanym stwierdzeniu, gdyby nie to, że aby prawidłowo wykonać niektóre obowiązki wynikające ze stosunku pracy, pracodawca musi wyjść poza ustawowy katalog dostępnych mu danych. I w praktyce nie sposób mu odmówić prawa do tego.Weźmy dla przykładu przewidziany w art. 943 § 1 k.p. obowiązek przeciwdziałania mobbingowi. Do jego realizacji szef po prostu musi czasami gromadzić informacje (w tym dane osobowe), aby np. stwierdzić, czy sytuacja mobbingowa w ogóle występuje. A jeżeli tak, to jakie są jej przyczyny, kto jest ewentualnym sprawcą itp. Bez tego żadnych kroków zaradczych nie byłby w stanie podjąć, a więc wymóg przeciwdziałania niepożądanym zjawiskom w pracy s...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA