fbTrack

Rankingi

Ranking wydziałów prawa 2013: Warszawa lepsza niż Kraków i Białystok

Potencjał naukowy, jakość kształcenia i współpraca z zagranicą decydowały o miejscu na liście.
Po raz drugi „Rz" zorganizowała ranking uczelni kształcących studentów na kierunku prawa. Tuż za Uniwersytetem Warszawskim uplasował się Uniwersytet Jagielloński i ubiegłoroczny lider – Uniwersytet w Białymstoku. Wśród niepublicznych wygrała Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego.
– Bardzo się cieszę ze zwycięstwa. Pokazuje ono, że się zmieniamy – mówi prof. Krzysztof Rączka, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UW. W rankingu oceniamy: potencjał naukowy, jakość kształcenia i współpracę z zagranicą. O przewadze UW przesądziły dwa pierwsze. W porównaniu z ubiegłym rokiem poprawiło się dostępność kadry, czyli na jednego nauczyciela przypada mniej studentów. Z tegorocznej edycji wynika, że w obliczu niżu demograficznego nawet tak tradycyjny kierunek jak prawo przybiera nowe oblicze.UW wprowadza studia modułowe. Na UJ studenci prawie od dziesięciu lat sami układają program.
– Teraz stawiamy na naukę rozwiązywania kazusów. Wzmocniliśmy też zespół, zatrudniając specjalistów od prawa własności intelektualnej – mówi prof. Krystyna Chojnicka, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ. Uniwersytet w Białymstoku utworzył Centrum Prawniczego Języka Angielskiego, Centrum Praktyk Sądowych. – Prowadzimy też dużo projektów poświęconych bezpieczeństwu wewnętrznemu – mówi prof. Emil W. Pływaczewski, dziekan Wydziału Prawa UwB. Uczelnie szukają nisz, proponując nietypowe studia, np. prawo i podatki lub ekonomia. Działania niektórych budzą jednak kontrowersje. Uniwersytety Gdański i Wrocławski oferują prawo na dwuipółetnich studiach magisterskich. Aby zostać ich studentem, wystarczy mieć tytuł licencjata, np. geografii. Ten kierunek działań krytykują dziekani zwycięskich kierunków, a także korporacje. Podkreślają zgodnie, że w dwa i pół roku można przekazać co najwyżej ogólne wiadomości. – Studia prawnicze się zmieniają, bo studenci chcą, by były mniej ogólnoakademickie, a bardziej specjalistyczne i praktyczne – zauważa Piotr Müller, przewodniczący Parlamentu Studentów RP. Dodaje, że małe uczelnie nie potrafią się promować, ale na szczęście rankingi kruszą stereotypy. – Należy przy tym pamiętać, że w rankingu nie przyznaje się punktów za tradycję i słowną renomę, ale za osiągnięcia. Wyniki pokazują, jak wydziały zmieniły się w ciągu roku – mówi Ewa Usowicz, wicenaczelna „Rz".

Nasi finaliści

Uczelnie publiczne: - Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Warszawski – 34 pkt - Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Jagielloński – 33 pkt - Wydział Prawa, Uniwersytet w Białymstoku – 29,5 pkt Uczelnie niepubliczne: - Wydział Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego – 20 pkt - Kolegium Prawa, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie – 18,5 pkt - Wydział Prawa i Nauk Społecznych, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie – 16 pkt
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL