fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Książki w pudle to akcja zbioru literatury dla więźniów zakładów karnych

Akcja książki w pudle walczy o równy dostęp do literatury dla więźniów z zakładach karnych.
www.sxc.hu
Miłośnicy książek walczą o równy dostęp do literatury dla osadzonych w zakładach karnych. Polskie placówki izolacyjne w swoich bibliotekach nie mają najnowszych pozycji wydawniczych ponieważ ich koszt jest zbyt wysoki. Kampania „Książki w pudle" i powiązana z nią akcja „Majewskich posadzili" organizują zbiórkę publikacji, które zostaną przekazane więźniom.
Warszawiacy będą mogli wspomóc więzienne biblioteki 8 czerwca 2013 r. podczas zbiórki pn. „Majewskich posadzili" zorganizowanej przez Fundację Zmiana.
Fundacja Zmiana już od pół roku prowadzi akcję „Majewskich posadzili" w ramach kampanii „Książki w pudle". Organizatorzy akcji przygotowali dla uczestników czytanie fragmentów książek przez Alicję Majewska i Szymona Majewskiego. Jej celem jest wspieranie rozwoju czytelnictwa w zakładach karnych bez konieczności uzyskania dotacji.
Książki mają na więźniów znaczący wpływ resocjalizacyjny. Mogą być szansą na zmianę postrzegania i postępowania. Jest to jednolita ze światem zewnętrznym edukacja czytelników zza krat. Zwolennicy czytania oprócz wspomnianej nadrzędnej cechy resocjalizacyjnej podkreślają inne zalety tj. rozwój komunikatywności, kreatywności, wyobraźni, poszerzenie zasobu słownictwa, znajomości ortografii, pamięci i koncentracji. Przekaz treści przy pomocy literatury wpływa kształcąco także na pracowników Służby Więziennej. Dostrzegają oni wyraźne oddziaływanie książek oraz oddziaływania kulturalno-oświatowego w postępowaniu resocjalizacyjnym.
Niestety, koszt zaopatrzenia placówek karnych w Polsce w nowo wydane książki jest zbyt duży. W związku z tym grupa miłośników czytelnictwa, postanowiła zawalczyć o równy dostęp do dóbr kultury. Przedsięwzięcie popularyzujące czytelnictwo wśród pozbawionych wolności pozwoliło pozyskać zbiory dla wielu zakładów penitencjarnych w woj. Mazowieckim. Perspektywa zaangażowanych w pomoc jest jednak szersza. Na książki czekają także zakłady w innych województwach.
Księgozbiory więzienne wydają się zapomnianą potrzebą.  uzupełnienia, odbudowy oraz aktualizacji wymaga w Polsce większość z nich. Akcja wspierająca więzienne zbiory biblioteczne w odpowiadające potrzebom i interesujące pozycje powinny być traktowany nie jako przywilej a konieczność dla pozbawionych wolności.
W 152 zakładach karnych w Polsce, średnio w ciągu kwartału przebywa 86 tys. osób. Często  przy tych placówkach działają szkoły. Szacuje się, że aż ok. 80% skazanych jest czytelnikami. Wobec tego czas spędzony w izolacji może pozytywnie pływać na osadzonych i nie musi być czasem straconym.
Warszawska kampania ma zachęcić mieszkańców stolicy nie tylko do obywatelskiej pomocy w resocjalizacji ale przede wszystkim uwidocznić silne oddziaływanie literatury na człowieka.
Akcja gromadzenia książek odbędzie się 8 czerwca 2013 r. w Warszawie przy Stacji Muranów oraz przy Centrum Kultury Prawosławnej im. św. Cyryla i Metodego 4.
Miedzy godziną 13:00 a 17:00 będzie można dołączyć się do zbiorki książek dla więźniów. Każdy darczyńca otrzyma od funkcjonariuszy Służby Więziennej specjalny przypieczętowany więzienny kwit.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA