Turcja jedną nogą poza Euro. Walia blisko 1/8 finału

Walia niespodziewanie wygrała z Turcją 2:0 w meczu drugiej kolejki gier w grupie A piłkarskich mistrzostw Europy. Turcy po dwóch meczach nie mają na koncie żadnego punktu i są bliscy pożegnania się z turniejem.

Aktualizacja: 17.06.2021 06:14 Publikacja: 16.06.2021 20:36

Gdyby Szwajcaria wygrała dzisiaj z Włochami Turcy już dziś straciliby szansę na wyjście z grupy stając się pierwszą drużyną, która odpadła z Euro 2020. Obecnie zachowują jeszcze szanse na awans - muszą jednak wygrać w ostatnim meczu ze Szwajcarią (jeśli ta nie wygra z Włochami) i liczyć na korzystne wyniki w innych grupach, by mieć szansę na awans z trzeciego miejsca.

W pierwszym meczu Turcy gładko ulegli Włochom 0:3, ale w meczu z Walią byli faworytem. To jednak Walia pierwsza stworzyła groźną sytuację - w 6. minucie szansę na otwarcie wyniku miał Aaron Ramsey, który otrzymał podanie od Garetha Bale'a, ale oddał zbyt słaby strzał, by zaskoczyć tureckiego bramkarza.

Co nie udało się w 6. minucie wyszło w 42. Bale znów znalazł podanie Ramsey'a, a zawodnik Juventusu tym razem nie zawiódł i pokonał Ugurcana Cakira. Na przerwę Walijczycy schodzili prowadząc 1:0.

W drugiej połowie Turcy rzucili się do ataku, ale nie byli w stanie sforsować walijskiej defensywy. Tymczasem Walia w 60. minucie mogła podwyższyć na 2:0 z rzutu karnego podyktowanego za faul na Bale'u. Do piłki podszedł sam poszkodowany, który jednak nie wykorzystał "jedenastki".

Turcy byli coraz bardziej nerwowi, pod koniec meczu na murawie doszło do przepychanek, a sędzia musiał uspokajać zawodników pokazując im żółte kartki.

Ostatnie słowo w meczu należało do Walijczyków - efektownym rajdem popisał się Bale, który e decydującym momencie dograł do Connora Robertsa, a ten ustalił wynik meczu.

Turcja - Walia 0:2 (0:1)

Bramki: Aaron Ramsey (42), Connor Roberts (90+5)

Żółte kartki: Burak Yilmaz, Hakan Calhanoglu - Ben Davies, Chris Mepham

Turcja: Ugurcan Cakir - Zeki Celik, Kaan Ayhan, Caglar Soyuncu, Umut Meras (72. Mert Muldur) - Kenan Karaman (75. Halil Dervisoglu), Ozan Tufan (46. Yusuf Yazici), Okay Yokuslu (46. Merih Demiral), Cengiz Under (83. Irfan Kahveci), Hakan Calhanoglu - Burak Yilmaz

Walia: Danny Ward - Connor Roberts, Joe Rodon, Ben Davies, Chris Mepham - Joseff Morrell, Joe Allen (73. Ethan Ampadu), Aaron Ramsey (85. Harry Wilson) - Daniel James (90. Neco Williams), Kieffer Moore, Gareth Bale.

Sędziował: Artur Soares Dias (Portugalia)