fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Izraelska artyleria ostrzelała Strefę Gazy

Izraelscy żołnierze
PAP/EPA
Izraelska artylerja ostrzelała w piątek Strefę Gazy, Izrael uderzył też na cele w enklawie z powietrza - informuje Reuters.

Krótko po północy w piątej Izrael w wydanym oświadczeniu poinformował, że jego siły lądowe i powietrzne atakują cele w rządzonej przez Hamas Strefie Gazy.

W odpowiedzi Hamas wystrzelił kolejne rakiety z terytorium Strefy Gazy w kierunku Izraela.

Jak podkreśla Reuters informacja o ataku sił lądowych na Strefę Gazy nie oznacza inwazji, lecz użycie artylerii do ostrzału enklawy. Artyleria zajęła pozycje na terytorium Izraela.

Reuters powołując się na mieszkańców półnoncje części Strefy Gazy podaje, że jak dotąd nie zauważono obecności izraelskich żołnierzy na terenie enklawy. Mówią oni jedynie o silnym ogniu artyleryjskim i częstych nalotach.

Premier Izraela, Beniamin Netanjahu, oświadczył w czwartek, że kampania przeciw Hamasowi "zajmie więcej czasu".

Przedstawiciele izraelskich władz podkreślają, że Hamas musi otrzymać "potężny odstraszający cios" przed jakimkolwiek zawieszeniem broni.

W niedzielę sytuację w Izraelu ma omawiać Rada Bezpieczeństwa ONZ, po tym jak przedstawiciele USA mieli sprzeciwić się zwołaniu posiedzenia Rady na piątek.

Od poniedziałku na terenie Strefy Gazy, w wyniku działań Izraela, miało zginąć 109 osób, w tym 29 dzieci. W czwartek zginęły 52 osoby - podają palestyńskie służby medyczne.

W Izraelu, w wyniku działań Hamasu, zginęło siedem osób - jeden żołnierz, pięciu cywilów (w tym dwoje dzieci) i pracownik z Indii.

W czwartek Hamas wystrzeliwał rakiety w stronę Tel Awiwu. Celem ataków były także miejscowości znajdujące się w pobliżu Strefy Gazy i Beer Szewa.

Pięć osób zostało rannych, gdy rakieta wystrzelona przez Hamas trafiła w budynek w pobliżu Tel Awiwu.

Izrael miał zaatakować blisko 1 000 celów związanych z Hamasem w Strefie Gazy.

W atakach Izraela - według szacunków izraelskiej armii, miało zginąć od 80 do 90 bojowników Hamasu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA