Jest decyzja ws. doprowadzenia sędziego Igora Tulei

W czwartek późnym wieczorem Izba Dyscyplinarna ogłosiła, że nie wyraża zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie do prokuratury Igora Tulei, sędziego SO w Warszawie. Orzeczenie jest nieprawomocne. Prokuraturze przysługuje na nie zażalenie.

Aktualizacja: 23.04.2021 05:54 Publikacja: 22.04.2021 13:36

Jest decyzja ws. doprowadzenia sędziego Igora Tulei

Foto: AFP

Ze względu na zawiłość sprawy, Sąd odroczył sporządzenie pisemnego uzasadnienia do 7 dni.

Sędzia Adam Roch w ustnym uzasadnieniu stwierdził, iż uprawdopodobnienie popełnienia przestępstwa przez sędziego Igora Tuleyę nie zostało wystarczająco dowiedzione.

50-letni Igor Tuleya jest od 2010 r. sędzią Sądu Okręgowego w Warszawie, orzeka w sprawach karnych. Prokuratura zarzuca mu ujawnienie tajemnicy śledztwa i chce go za to postawić przed sądem.

Czytaj także:

Ważą się losy sędziego Tulei. Izba Dyscyplinarna SN rozpatruje wniosek prokuratury o przymusowe doprowadzenie

Sędzia o sprawie Tulei: spodziewamy się najgorszego

Sprawa ta ma związek z orzeczeniem wydanym przez Igora Tuleyę w sprawie tzw. głosowania w sali kolumnowej. Posłowie opozycji zarzucali, że do tej sali utrudniano im wstęp. Sędzia Tuleya wytknął prokuraturze przedwczesne umorzenie śledztwa w tej sprawie. Wskazał, że z materiałów śledztwa wynikało, że protokoły z liczenia głosów były przerabiane i nakazał, by prokuratura oceniła, czy część posłów PiS nie złożyła w tej sprawie fałszywych zeznań. Posiedzenie sądu było jawne.

Postępowanie w sprawie głosowania natomiast zostało umorzone przez prokuraturę po raz drugi, bez możliwości odwołania do sądu. Prokuratura zdecydowała się natomiast ścigać sędziego Tuleyę.

Sędzia Igor Tuleya nie uznaje też decyzji Izby Dyscyplinarnej o uchyleniu mu immunitetu, gdyż nie uznaje jej za sąd w rozumieniu prawa polskiego i europejskiego. - Nie unikam odpowiedzialności i nie ukrywam się przed prokuraturą. Stawiałem się na każde wezwanie. Dobrowolnie nie będę brać udziału w tych czynnościach prokuratorskich, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby prokurator doprowadził mnie siłą, jeśli nie wycofa się z tych zarzutów, nie umorzy postępowania i nie przeprosi za swoje działanie. Jestem pewien, że jednak taki będzie finał - stwierdził Igor Tuleya.

Niejawne posiedzenie prowadzone przez sędziego Adama Rocha rozpoczęło się w środę w południe i zostało przerwane przed północą.- Wyszedłem siwy z przerażenia, co się dzieje z polskim wymiarem sprawiedliwości, jak odchodzimy od procedur, zasad, respektowania praw stron. Nie ma już procedury, jest Izba Dyscyplinarna, która rządzi się prawami Wschodu, a nie prawami Rzeczpospolitej – skomentował tuż po odroczeniu posiedzenia mec. Jacek Dubois, pełnomocnik sędziego Igora Tulei.

- Właściwie sprawa nie zaczęła być rozpoznawana merytorycznie. Godziny sąd i inny skład orzekający musiał poświęcić na rozpoznawanie licznych wniosków obrony, zmierzających głównie do wyłączenia orzekającego sędziego – przekazał rzecznik Izby Dyscyplinarnej Piotr Falkowski. - Wyraźnie widać, że jest to strategia obliczona na przeciąganie, żeby sprawa dłużyła się, trwała w nieskończoność - dodał.

Posiedzenie wznowiono w czwartek przed godziną 13.00.

Zarówno w środę, jak i w czwartek przed budynkiem SN zgromadzili się obywatele na znak poparcia dla sędziego Tulei.

Ze względu na zawiłość sprawy, Sąd odroczył sporządzenie pisemnego uzasadnienia do 7 dni.

Sędzia Adam Roch w ustnym uzasadnieniu stwierdził, iż uprawdopodobnienie popełnienia przestępstwa przez sędziego Igora Tuleyę nie zostało wystarczająco dowiedzione.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona