fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

PILNE Koronawirus w Polsce. Lockdown w całym kraju. Wszystkie szkoły zamknięte

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Nie mamy już przestrzeni do wprowadzania regionalnych obostrzeń. jedynym wyjściem jest objęcie nimi całej Polski - ogłosił dziś na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Decyzje te podjęto w związku z bardzo wysokim poziomem zakażeń, utrzymującym się od kilku dni. Zajętych jest już 70 procent respiratorów.

W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Polsce ponad 25 tysięcy zakażeń koronawirusem. Zmarło ponad 450 osób.

To najwyższe dane od ostatniej jesieni, dokładnie od połowy listopada. Liczba zakażonych jest o 45 proc. wyższa niż przed tygodniem.

Udział brytyjskiej mutacji koronawirusa odpowiada już za 52 proc. zakażeń w Polsce.

Sytuacja zmusza władze do wprowadzenia radykalnych obostrzeń, więc te restrykcje, które obowiązują w już zamkniętych województwach - warmińsko-mazurskim, pomorskim, lubuskim i mazowieckim - będą obowiązywać w całej Polsce.

Minister zdrowia na konferencji prasowej poinformował, że wojewodowie otrzymali polecenie przekształcania kolejnych oddziałów na covidowe.

W najbliższym czasie taka zmiana obejmie 8 tys. łóżek. Baza łóżek dla pacjentów z Covid-19 ma wzrosnąć do 37 tysięcy.

Specjalne zespoły złożone  z pracowników NFZ i urzędników wojewódzkich będą kontrolować sytuację pod kątem zajętości łóżek i przepływu informacji na ten temat.

Najbardziej dotknięte obszary w Polsce to wciąż warmińsko-mazurskie, Mazowsze, pomorskie. Niedzielski stwierdził, że dostrzegalne są efekty obostrzeń w już zamkniętych województwach - w warmińsko mazurskim zaobserwowano systematyczny spadek wzrostów liczby zakażeń.

Średnia zakażeń w całej Polsce wynosi 47,9. To zdecydowało o objęciu restrykcjami całego kraju, bez różnicowaniu go na regiony.

Zamknięte zostaną hotele, galerie handlowe, kina, galerie sztuki, teatry, obiekty sportowe.

Do 9 kwietnia będzie obowiązywać nauka zdalna we wszystkich szkołach. Niedzielski zapowiedział, że najprawdopodobniej po świętach nastąpi powrót do nauczania hybrydowego w klasach I-III.

Minister zdrowia zaapelował do wszystkich pracodawców o przejście na pracę zdalną, ze względu na konieczność maksymalnego ograniczenia mobilności.

W obiektach sakralnych może przebywać 1 osoba na 15 m kwadratowych.

Niedzielski nie wykluczył, że w przypadku drastycznego wzrostu konieczne będzie wprowadzenie kolejnych obostrzeń.

Minister zdrowia nie odpowiedział na pytanie, jakie kolejne obostrzenia mogą być wprowadzane. Podkreślił natomiast konieczność przestrzegania restrykcji, bo jeśli poziom zakażeń dojdzie do 30-40 tys. zakażeń, oznacza to paraliż systemu opieki zdrowotnej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA